Alman Savunma Bakanı Leyen: Dünya, Işid'le Savaşan Peşmerge'ye Destek Vermeli

ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesine üç...

Haberler 27.10.2015, 13:50
Alman Savunma Bakanı Leyen: Dünya, Işid'le Savaşan Peşmerge'ye Destek Vermeli

ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesine üçüncü ziyaretini gerçekleştiren Amanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, “Tüm dünya, IŞİD’le savaşan Peşmerge’ye destek vermeli” dedi.

Almanya’non ilk kadın savunma bakanı olan Leyen, dün ulaştığı Kuzey Irak’ta halen elit Peşmerge güçlerinin Alman ordusunca eğitildiği kampı ziyareti sırasında sağlanan “ilerlemeden çok etkilendiğini” söyledi.

Kampta eğitim alan Peşmergenin kursunun sona ermesinin hemen ardından savaş alanlarına geçtiğinin altını çizen Leyen, Peşmerge’ye seslenirken “Sadece kendiniz için değil, hepimiz için de savaşıyorsunuz” ifadesini de kullandı.

Leyen’in açıklamalarını yansıtan Rudaw da,  Almanya’nın Peşmerge’ya tank savar füzelerini sağlayan ülkelerin arasında ön sıralarda yer aldığını belirterek, “100 kadar Alman danışmanı bin Peşmerge’yi eğitti. Almanya,  Kürdistan bölgesine 77 milyon dolar tutarında askeri yardım sağladı, bu da 500 füze ile 30 MİLAN füze rampası dahil” diyor.

Haberde “ileri teknoloji Alman silahlarını taşıyan ilk uçağın Erbil’e 25 Eylül 2014 tarihinde Leyen’in ilk ziyaretinin ardından ulaştığına” dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@