Alman Medyası: Türkiye Ve Ab Mülteci Krizinde Uzlaştı

BERLİN(ANKA) – Mülteci krizine çözüm bulmaya yö...

Haberler 16.10.2015, 11:35
Alman Medyası: Türkiye Ve Ab Mülteci Krizinde Uzlaştı

BERLİN(ANKA) – Mülteci krizine çözüm bulmaya yönelik AB Zirvesi’nin sonuçları, “Türkiye ve AB, Brüksel'de yapılan liderler zirvesinde, mülteci akınının kontrol altına alınmasını öngören bir eylem planı üzerinde uzlaşma sağladı” diyen Alman medyası, Ankara ile mutabakatın bir parçası olduğu belirtilen Türk vatandaşlarına  “vize kolaylığı sağlanmasının mülteci akınının ne kadar etkili frenlenebildiği konusuna bağlı olduğunu" belirtiyor. 

Deutsche Welle, sekiz saat süren AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinin ardından toplantıyı "tam bir başarı" olarak niteleyen AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in "Türkiye ve AB sığınmacıların Avrupa'ya gelmesinin engellenmesi konusunda temelde bir uzlaşma sağladığını, Türkiye ile önümüzdeki günlerde eylem planının finansmanı ve diğer konular üzerinde görüşmeler yapılacağını belirttiğine” dikkat çekiliyor.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un ise "Türkiye bize yardım ederse, biz de ona yardım ederiz" diye konuşurken Almanya Başbakanı Angela Merkel’inise daha temkinli bir açıklama yapmayı tercih ederek "Bir çalışma sürecinin ortasındayız" sözlerini sarf ettiği vurgulanıyor.

DWelle, Merkel’in Türkiye'nin talep ettiği 3 milyar euronun görüşmelerde önemli bir rol oynadığının da altını çizdiği haberinde Merkel’in Pazar günü Ankara'ya giderek “Türkiye'nin verdiği sözler konusunda daha ayrıntılı bilgi alacağını” da anlatıyor.

-VİZE SERBESTİSİ, AKININ “ETKİLİ FRENLENMESİNE BAĞLI”-

Bu arada,  Juncker’in görüşmelerde Türk vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı sağlanması konusunda uzlaşma sağlandığını belirtmekle birlikte bunun mülteci akınının ne kadar etkili frenlenebildiği konusuna bağlı olduğunun da altını çizmesi dikkat çekti. Bu bağlamda DWelle,  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nın  "Eğer Türkiye kontroller yapmaz ve koşullara saygı göstermezse, vize konusunda kolaylıklar sağlanmayacak"  sözlerine de vurgu yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@