Alman Medyası: Türkiye İle Dostuluğun Bir Bedeli Var

BERLİN(ANKA) – Mülteci krizi sayesinde Türkiye’nin AB&rsqu...

Haberler 01.11.2015, 11:20
Alman Medyası: Türkiye İle Dostuluğun Bir Bedeli Var

BERLİN(ANKA) – Mülteci krizi sayesinde Türkiye’nin AB’deki itibarının “birdenbire güçlendiğini” söyleyen Almam medyası, buna karşın “Ankara’nın sağlayacağı desteğin bir bedeli var ve bu sadece finansal değil” diyor. Buna karşın Türkiye’ye mültecileri tutması karşılığında verilecek tavizlerden biri olarak gösterilen AB’ye katılım müzakerelerinde yeni başlıkların açılması konusu “daha çok sembolik” olarak görülüyor.

Daniel Heinrich imzası ile “Türkiye ile dostluğun bir bedeli var” başlıklı bir analiz yayınlanan Deutsche Welle, “Mülteci krizi, birdenbire Türkiye’nin AB’deki itibarın güçlenmesini mümkün kıldı. Ancak Ankara’nın desteğinin bir bedeli var ve bu sadece finansman değil” diyor.

Bunun ardından Avrupa Komsiyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “dostum” ifadesini kullandığına dikkat çekilen analizde DW’ye konuşan MHP’li Yusuf Halaçoğlu’nun değerlendirmelerine de yer veriliyor.

Halaçoğlu’nun “Avrupa Birliği. Türkiye’yi sadece bir tampon bölge olarak kullanmak istiyor, yani Avrupa’ya seyahat etmek isteyen tüm mültecileri durdurmak için” sözlerini aktardıktan sonra DWelle, 2 milyondan fazla Suriyeli’nin Türkiye’de sığınak bulduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin “şimdiden mülteci krizine çare bulmada başlıca bir rol oynadığının” altını çiziyor.

Analizde Türkiye’den daha fazla katkıyı özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel’in istediği, Merkel’in Ekim sonunda bu yöndeki bir mesaj iletmek üzere İstanbul’a seyahat ettiği belirtilirken “Ancak Boğaz’da yapılan görüşmeler sırasında bir şey netleşti: Ankara’nın desteği ‘Avrupalı dostları’ için ucuza gelmeyecek. AB’den 3 milyar euro talep etti” deniliyor.

DWelle, 3 milyar euroluk talebin yanısıra Türkiye’nin vize serbestisinde “ısrar ettiğine”,  AB’ye katılım sürecinde yeni başlıkların açılmasının bile zikredildiğine dikkat çektikten sonra, “Ancak başta Almanya’daki muhafazalar çevrelerce eleştirilen bu adımın daha çok sembolik bir niteliği var” yorumunu yapıyor.

Analizde Türkiye’deki “AB’ye katılım konusundaki ilgisizliğinin sadece AKP ile sınırlı olmadığı” gibi göründüğünü belirten DWelle, bir uzmanın “AB’nin mülteci krizine yaklaşımının itibarına oldukça büyük bir zarar verdiği” görüşünü de yansıttıktan sonra Eurobarometre tarafından Ağustos ayında yapılan bir ankete göre, Türkiye’deki yerleşiklerin yüzde 40’ının AB üyeliğinin “kötü” olacağına inandığını söylüyor.

DWelle, katılım müzakerelerindeki tıkanmadan AB’nin de “sorumlu” olduğu yönündeki görüşlere de yer verdiği analizinin sonunda ise Türkiye’nin AB üyeliğini bir seçenek olarak görmeyen Yusuf Halaçoğlu’nun “Benim için Avrupa Almanyadır ve Almanya Merkeldir” ifadesini kullandıktan sonra Merkel için “güvenilmez biri” dediğini de anlatıyor. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@