Alman Medyası: Ankara'daki Katliamı Dayanışma Değil Uyuşmazlık İzledi

BERLİN(ANKA) -  Ankara’da Pazar günü gerçekleşecek t...

Haberler 11.10.2015, 13:25
Alman Medyası: Ankara'daki Katliamı Dayanışma Değil Uyuşmazlık İzledi

BERLİN(ANKA) -  Ankara’da Pazar günü gerçekleşecek terör saldırısı, Alman medyasında yoğun yorumlara konu oluyor. “Ankara’daki katliamı dayanışma değil, uyuşmazlık izledi” denilirken “Ankara’daki bombalı patlamalar, Türkiye’deki siyasi gerilimleri körükledi” görüşü dile getiriliyor.

Kanlı saldırıyı geniş biçimde aktaran Deutsche Welle’nin İngilizce yayınında yer verdiği değerlendirmede “Ankara’daki bombalı patlamalar, Türkiye’deki siyasi gerilimleri körükledi” görüşünü öne sürüyor. Haberde şu savlara yer veriliyor:

“Birkaç saniye ardarda meydana gelen iki patlamadan sadece birkaç dakika sonra polis ile göstericiler arasında ilk gerilimler hissedildi. Bazı göstericiler, devletin saldırıya karıştığından emin oldukları için polisi saldırdılar. Bazıları da ambülanslar, saldırı Ankara’nın ortasında meydana gelmesine rağmen alana oldukça gecikmeli olarak geldiği diye şikayette bulundu.”

Saldırı yerine gelen Bakanların “öfkeli kalabalık tarafından kovulduğu” savını dile getiren DWelle, ilk suçlamaların, saldırıdan çok kısa bir süre sonra yapıldığını belirterek HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ifadelerine dikkat çekiliyor.

-“GERİ TEPKİ, PKK ATEŞKES İLAN ETTİ”-

“Gözlemciler, saldırganların amacının barış sürecini veya ondan ne kaldı ise yok etmek olduğu konusunda hem fikir. Ordu ile polis arasında aylarca süren çatışmalardan sonra PKK’nın bombalı saldırıdan birkaç saat önce yeni bir ateşkes ilan etmesi bekleniyordu” denilen analizde, saldırının arkasında olanların “Türkiye’deki çatışmaların sona ermesini istemediği” belirtildikten sonra "Ama geri tepti. Patlamanın ardından PKK beklendiği gibi bir ateş kes ilan etti” deniliyor. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@