Alman Meclis Başkan Vekili: Türkiye'deki Eksiklikler Gizlenemez

BERLİN(ANKA) – Avrupa Komisyonu’nun Ekim ayının ilk yarısında açıklanması öngör&uum...

Haberler 28.10.2015, 12:40
Alman Meclis Başkan Vekili: Türkiye'deki Eksiklikler Gizlenemez

BERLİN(ANKA) – Avrupa Komisyonu’nun Ekim ayının ilk yarısında açıklanması öngörülen Türkiye İlerleme Raporu’nun 1 Kasım seçimleri sonrasına “siyasi gerekçeler”le ertelendiği haberleri Alman Federal Meclisi’nde “rahatsızlık” yarattı. Alman Meclisi Başkan Vekili Johannes Singhammer, Brüksel’den raporu geciktirmeden açıklamasını ve Türkiye'deki 1 Kasım seçimleri nedeniyle "taktik saklama oyunlarından kaçınmasını" istedi.    

Angela Merkel’in CDU partisinin ortağı CSU’nun ağır toplarından Johannes Singhammer, Türkiye’nin hukuk devleti alanında “büyük eksikliklerinin” olduğu belirtilen İlerleme Raporu'nun açıklanmamasının Alman Meclisi'nde hoşnutsuzluğa neden olduğunu vurgulayan Süddeutsche Zeitung Gazetesine verdiği demeçte  AB Komisyonu'ndan raporu geciktirmeden açıklamasını istedi.

Johannes Singhammer, Brüksel’in Türkiye'deki 1 Kasım seçimleri nedeniyle "taktik saklama oyunlarından kaçınması” gereğini de vurguladığı açıklamaları sırasında  Ankara ile AB arasındaki müzakerelerin de mülteciler konusu dikkate alınarak sürdürülmemesi gerektiğini savundu.

Avrupa'nın "bir değerler birliği" olduğunu ifade eden Johannes Singhammer, AB'nin fikir ve din özgürlüğü ile ilgili eksiklikleri gizleyemeyeceğini de söyledi.  

-RAPORDA NE YAZIYOR?-

Süddeutsche Zeitung'un DWelle’nin yansıttığı haberine göre, taslak raporda, yürütmenin yargıya yasal olmayan müdahalesinin yargı bağımsızlığına zarar verdiği eleştirisi yer alıyor. Taslakta, hakimler ve savcıların kararları nedeniyle tutuklandıklarına işaret edildiği, toplanma ve din özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların da endişeye yol açtığı belirtiliyor.

Komisyon'un Türkiye ile mülteci krizi konusunda devam eden pazarlıklar nedeniyle raporu 1 Kasım'dan önce açıklamak istemediği belirtildiği kaydediliyor.

-“TÜRKİYE İLE HIZLI BİR ANLAŞMA YAPILMAMALI”-

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkan Vekili  Axel Schaefer, mülteci kriziyle ilgili olarak Türkiye ile hızlı bir anlaşma yapılmaması konusunda uyardı.

"Erdoğan'la hızlı bir uzlaşma konusunda dikkat edilmeli" diye konuşan Schaefer, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “kolay” bir ortak olmadığını savunurken  "Erdoğan'a ilan-ı aşk etmeye gerek yok, ama Türkiye ve AB ülkelerinde devletin işlediğinin garanti edilmesi konusunda çok basit bir anlaşma gerekli" diye konuştu.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@