Alman Basınından Farklı Yorumlar

BERLİN(ANKA) -  Türkiye'deki 1 Kasım erken seçimlerinin son...

Haberler 02.11.2015, 10:15
Alman Basınından Farklı Yorumlar

BERLİN(ANKA) -  Türkiye'deki 1 Kasım erken seçimlerinin sonuçlarına geniş yer veren Alman gazeteleri,  iktidar partisinin seçim galibiyeti gazetelerde farklı şekillerde yorumluyor.

 -SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: TÜRKİYE’DE MUHALEFET SORUNLU-

Süddeutsche Zeitung gazetesi, Deutsche Welle tarafından aktarında yorumunda muhalefetin güçlü bir rakip olamadığı eleştirisine yer verdiği yazısında  "Uluslararası alanda AKP hükümeti Türkiye'yi tecride sürükledi. AKP Batı'nın ilgisini üzerinde toplayabiliyor çünkü 2 milyondan fazla mülteciyi baskı aracı olarak kullanıyor. Buna rağmen, çok sayıda AKP seçmeni ülkeyi, yönetmesi için AKP'ye teslim ediyor. Bu, seçmenlerin bir sorunu olduğu anlamına gelmiyor, muhalefetin sorunlu olduğuna işaret ediyor” ifadelerini kullanıyor. Muhalefetin seçmenlere  bir perspektif sunamadığını söyleyen gazete “Kürt yanlısı HDP, bir Türkiye partisi olmaktan çok uzakta. Erdoğan başta kalacak; şimdilik” diyor.

 -DİE WELT:  TAZİYE DİLEKLERİNİ İLETMEK GEREKİR-

Die Welt ise, Türkiye'ye “taziye dilekleri iletmek gerektiği” görüşünü, "Türkiye'nin bir parça da olsa işler bir demokrasi olması arzu edilirdi. Çünkü böyle olsaydı, İslamcı - muhafazakar AKP seçim galibiyeti nedeniyle tebrik edilirdi. İşler bir demokraside bir cumhurbaşkanı, anayasal yetkilerini bu denli aşmaz, ülkedeki medyanın büyük bir bölümünü iktidardaki parti için propaganda aracına dönüştürmezdi” sözleriyle savunuyor. Gazete ”Türk demokrasisinin gelecekte daha iyi işleyeceği ve ülkenin barış ve huzura ereceği yönünde hiçbir işaret yok” savını da dile getiriyor.

-FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: AKP DAHA FAZLA İKTİDAR HIRSINA KAPILABİLİR-

Türkiye’deki seçimle ilgili yorumunda “AKP iktidarının geleceği”ni ele alan Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, "AKP'de hiç kimse tek başına Erdoğan'ın karşısına çıkabilecek kadar güçlü değil” derken eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başını çekeceği ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç'ın da dahil olduğu bir grubu bu mücadeleye girişebileceğini söylüyor. “Şayet buna cesaret edemezlerse, AKP şimdiye kadar olduğundan daha fazla iktidar hırsına kapılarak sefil bir duruma düşecektir” savını öne sürülürken de “Bu yolda AKP epey yol aldı. Seçimden sonra AKP'nin bu tehlikeli yola devam edeceği endişesi hakim” iddiasına yer veriliyor. (ANKA)

(CN/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@