Alman Basını: İlerleme Raporu Tokat Niteliğinde

BERLİN(ANKA) – Avrupa Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu&rsq...

Haberler 11.11.2015, 10:30
Alman Basını: İlerleme Raporu Tokat Niteliğinde

BERLİN(ANKA) – Avrupa Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nun geniş yer bulduğu Alman medyasında, “İlerleme Raporu tokat niteliğinde” gibi yorumlar yapılıyor. “Türkiye başlıca derslerden ‘yetersiz’ not aldı” diyen Frankfurter Rundschau Gazetesi, “AB'nin deneyimli diplomatları şimdiye kadar aday bir ülkeye hiç bu kadar kötü bir karne vermemişti” görüşünü savunuyor.  

Frankfurter Rundschau, 2015 İlerleme Raporu’nu, “Otoriter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidardaki İslamcı-muhafazakar AKP'ye bir tokat niteliğinde” sözleriyle değerlendirdiği yazısında “AB'nin deneyimli diplomatları şimdiye kadar aday bir ülkeye hiç bu kadar kötü bir karne vermemişti. Basın özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı prensibi, yargı bağımsızlığı, yolsuzlukla mücadele ve barış politikaları gibi başlıca derslerden Türkiye 'yetersiz' not aldı” yorumunu yapıyor. DWelle’ye göre  gazete şu savlarla devam ediyor:

-AB, TÜRKİYE’YE İHTİYACI OLSA DA “PRENSİPLERİNİ SATIŞA ÇIKARMAMALI”-

“Ve bu karne, mülteci krizi nedeniyle AB'nin Türkiye'ye en fazla işbirliğine ihtiyacı bulunduğu bir dönemde veriliyor. Tabii ki özellikle vize sorunu gibi konularda Ankara'ya kolaylık göstermek gerekiyor. Fakat Avrupa, hukuk devleti ve insan hakları gibi prensiplerini satışa çıkartmamalı. AB devlet ve hükümet başkanlarının Antalya'da pazar günü yapılacak G20 Zirvesi'nde Erdoğan'ın konuğu olduklarında bunları dile getirmek için de önlerine iyi bir fırsat çıkmış olacak.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@