Alman Basını Ankara'nın Tepkilerini Değerlendirdi: Türk Travması

BERLİN(ANKA) - 1915 olaylarının 100. yıldönümünde  Ankara’nın aralarında Almanya’nın da bulunduğu çeşitli ülkelere, yapılan “soykırım” nitelemesi nedeniyle gösterdiği tepki, Alman medyasında geniş yankı buldu. -DİE WELT GAZE

Haberler 27.04.2015, 22:49
Alman Basını Ankara'nın Tepkilerini Değerlendirdi: Türk Travması

BERLİN(ANKA) - 1915 olaylarının 100. yıldönümünde  Ankara’nın aralarında Almanya’nın da bulunduğu çeşitli ülkelere, yapılan “soykırım” nitelemesi nedeniyle gösterdiği tepki, Alman medyasında geniş yankı buldu.

-DİE WELT GAZETESİ: TÜRK TRAVMASI-

Die Welt Gazetesi, “Türk Travması” başlığıyla yayınladığı yorumda, Almanya Cumhurbaşkanı'nın Ermeni tehciri ile ilgili sözlerine Türkiye'nin gösterdiği tepkiyi, ““Türkiye'de milli efsaneler ve hissiyat, aydınlanma ve akıldan ağır bastığı için yüz yıl önceki soykırımın adını koyan herkes yoğun saldırıya hedef oluyor” sözleriyle yorumluyor. Gazete,  Deustche Welle Türkçe tarafından yansıtılan değerlendirmesinde şu savları da dile getiriyor:

“Papa'dan sonra Almanya Cumhurbaşkanı da sert tepkilerden nasibini aldı. Almanya'nın nasıl tavır alacağı haftalarca tartışıldıktan sonra gerçeklik siyasi taktikten üstün çıktı. Ankara bunu bir yenilgi olarak değerlendiriyor ama bazı tartışmalar vardır ki, NATO müttefikinden bile esirgenmesi mümkün değildir. Türkiye zor tarihiyle yüzleşmezse, şimdi ve gelecekteki problemlerini çözemeyecektir. Bu, bütün milletler için geçerlidir. Türkiye tarihle hesaplaşma gereğini ne kadar çabuk idrak ederse, iç barışa da o kadar çabuk kavuşur. Ama ne yazık ki bunu kavrama noktasının çok uzağında duruyor.”

-FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: TÜRKİYE DAHA FAZLA YALNIZLIĞA SÜRÜKLENMEMELİ

Frankfurter Allgemeine Zeitung, "Ermenilerin katledilmesinin soykırım" olarak nitelendirilmesiyle ilgili tartışma için “Ankara bilhassa Almanya Cumhurbaşkanı'na çok öfkeli. Dışişleri Bakanı, Türk milletinin Gauck'un sözlerini unutmayacağını ve affetmeyeceğini söylüyor” sözlerini kullanıyor. Gazete şu eleştiride de bulunuyor:

“Türkiye, müttefiklerini temsil eden devlet başkanlarını saldırgan ifadelerle eleştirerek daha fazla yalnızlığa sürüklenmemeye dikkat etmelidir. Aksine son zamanlarda dış politikasının neden başarısızlığa uğradığına ve dostlarının ona neden inanmadığına yanıt aramalıdır.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@