Al Arabiya: Siyasi Gerilimler Arasında Lira Rekor Düşük Düzeylere İndi

DUBAİ(ANKA) -Al Arabiya, Türk Lirasının değer kayıplarına vurgu yaptığı haberinde “ufuktaki parlamenter seçiminden kaynaklanan siyasi gerilimler ve Merkez Bankası’nın para birimine yönelik daha fazla destekleyici önlem almama

Haberler 27.04.2015, 01:03
Al Arabiya: Siyasi Gerilimler Arasında Lira Rekor Düşük Düzeylere İndi

DUBAİ(ANKA) -Al Arabiya, Türk Lirasının değer kayıplarına vurgu yaptığı haberinde “ufuktaki parlamenter seçiminden kaynaklanan siyasi gerilimler ve Merkez Bankası’nın para birimine yönelik daha fazla destekleyici önlem almamasının lirayı vurduğunu” öne sürdü.

Merkezi Dubai’da olan Suudi sermayenin sahipliğindeki Al Arabiya, “Türk Lirası Cuma günü dolara karşı gerileyerek yeni bir rekor kırdı” sözleriyle girdiği haberinde liranın üç çeyrekte yüzde 20 oranında değer yitirdiğini söylüyor.

Haberde “ufuktaki parlamenter seçimden kaynaklanan siyasi gerilimler ve Merkez Bankası’nın para birimine yönelik daha fazla destekleyici önlem almamasının lirayı vurduğu” savunuluyor.

Yatırımcıların seçim sonrası ülkenin ekonomik yönetimine ilişkin de kaygı duyduklarını belirtirken liranın yeniden değer kaybedip doların 2.80 liraya çıkması durumunda Merkez Bankası’nın faizleri artırma zorunda kalabileceği görüşlerine yer veriliyor.

Haberde  liranın büyük değer kayıpları Türkiye’nin dış borç maliyetini artırırken ihracatın düştüğünün, ticaret açığının genişlediğinin altı çiziliyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@