Agit Bünyesindeki Abd Temsilcisi Büyükelçi Baer'den 1 Kasım Katılımı İçin Türkiye'ye Kutlama

ANKARA(ANKA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki ABD temsilcisi Bü...

Haberler 07.11.2015, 14:35
Agit Bünyesindeki Abd Temsilcisi Büyükelçi Baer'den 1 Kasım Katılımı İçin Türkiye'ye Kutlama

ANKARA(ANKA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki ABD temsilcisi Büyükelçi Daniel B.Baer, ABD’nin Türkiye’de yeni seçilen parlamento ve gelecekte kurulacak hükümetle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.

Baer, Viyana’daki AGİT Daimi Konseyi’ne hitaben bir konuşma yaptı. Daniel B. Baer, 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin açıklamasında “Ortak siyasi, güvenlik ve refah gündemlerimizde ilerlemek için Türkiye ile yakın işbirliğini sürdürmeye kararlıyız” dedi.

-SEÇİM YÖNETİMİ İYİ ORGANİZE OLDU-

ABD’nin 1 Kasım’da düzenlenen parlamento seçimlerine katılımı için Türk halkını kutladığını belirten Baer, şunları söyledi:

“-ABD, parlamento seçimlerinin seçmenlere tercih seçeneği sunduğunu, seçim yönetiminin iyi bir şekilde organize olduğunu belirten, aday kayıtlarının kapsayıcı olduğuna dikkat çeken AGİT ön değerlendirmesini önemli bulmaktadır. Ancak değerlendirme aynı zamanda ‘özellikle güneydoğuda, parti binaları yanında parti üyelerine ve seçim kampanyası çalışanlarına karşı saldırılar çok sayıda şiddet olayıyla birlikte, meydan okuyan bir güvenlik ortamı, adayların kampanyalarını özgürce yapabilmelerini engellediği’ endişelerini de ortaya koymaktadır.”

Daniel B. Baer, AGİT ön değerlendirmesinde basın özgürlüğünün ciddi endişe kaynağı olmaya devam ettiği, bunun seçmenlerin çoğunlukçu bilgi ve görüşe erişimini düşürdüğü görüşlerinin yer aldığını anlatırken ABD’nin benzer eleştirileri birkaç hafta önce yaptığını hatırlattı. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@