Ağır İlerleme Raporu Eleştirisi

BERLİN(ANKA) – Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden ABD merkezli  İnsa...

Haberler 30.10.2015, 13:20
Ağır İlerleme Raporu Eleştirisi

BERLİN(ANKA) – Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden ABD merkezli  İnsan Hakları İzleme Örgütü uzmanlarından Emma Sinclair-Webb, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nu seçimler nedeniyle zamanında açıklamamasını "sıradışı" olarak niteledi ve "kirli bir anlaşma" yapılmış izlenimi uyandırdığını savundu.

AB'nin üye adayları ile ilgili ilerleme raporlarının seçimlerden bağımsız olması gerektiğini belirten Sinclair-Webb, bunun tüm AB üyeleri, Avrupa Parlamentosu ve Türkiye'nin kendisi için de önemli olduğunu söyledi.

AB Komisyonu ile Türkiye arasında mülteci krizi konusunda devam eden pazarlıklara dikkat çeken Sinclair-Webb, DWelle’nin yansıttığı açıklamalarında "Eğer AB Türkiye ile sığınmacı akınının kontrol altına alınması anlaşması yapıyor ve bunun karşılığında da Türkiye'de basın özgürlüğü ve insan hakları ihlâllerine göz yumuyorsa, bu son derece kaygı verici olur" görüşünü dile getirdi.

"Sığınmacıların ülkede tutulması için bu tür şeylere göz yumulursa, bu AB'yi ricacı konumuna getirir" diyen Sinclair-Webb, bunun da AB'nin değerlerine “ihanet” olacağını belirtti. Sinclair-Webb, ayrıca Türkiye'deki 2 milyon Suriyeli mültecinin de insan haklarını söz konusu olduğunu da vurguladı.

Emma Sinclair-Webb, Ankara ile yapılacak işbirliğinin "kısa vadeli başarı" getireceğini ifade ettiği açıklamaları sırasında Türkiye'nin mültecilere karşı şimdiye kadar cömert davrandığını, Avrupa Birliği'nin de çark etmek yerine sığınmacıların daha adil dağılımı için çaba göstermesi gerektiğini savundu.(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@