Afgan Çalıkuşları'na Türk Öğretmenlerden Matematik Eğitimi

Afganistan'da yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı Nisan ayından önce, Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonuyla sürdürülen kapasite geliştirme programı...

Haberler 13.03.2016, 10:19
Afgan Çalıkuşları'na Türk Öğretmenlerden Matematik Eğitimi
dha - Afganistan'da yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı Nisan ayından önce, Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonuyla sürdürülen kapasite geliştirme programı çerçevesinde 2 Türk matemetik öğretmeni Kabil'de eğitimlere başladı.

Ülkenin dört bir yanından gelen bin 575 Afgan öğretmenin kapasite geliştirme programından yararlandığı eğitim çalışmaları çerçevesinde Afgan öğretmenlere Türk eğitmenler tarafından seviye geliştirme kursları veriliyor. Türkiye'den gelen 2 matematik öğretmeni Mehmet Topallı ve Serkan Çıkak Türkiye'deki matematik öğretmenliği müfredatını Afgan öğretmenlerle paylaşıyor ve öğrencilere pratik matematik eğitim yollarını öğretiyorlar.

10’ar gün süren programlar çerçevesinde her dönemde 150 öğretmen kapasite geliştirme eğitimi alıyor. Programa katılan 1500 üzerinde öğretmenin 1000'e yakını kadın öğretmenlerden oluşuyor. Çoğu genç ve idealist kadın öğretmenler programa katılmaktan son derece memnun. Türk öğretmenler onları Afganistan'ın "Çalıkuşu Ferideleri" adlandırıyorlar.

Bu öğretmenlerden biri, 25 yaşındaki Matematik öğretmeni Meryem Amini. Amini kapasite geliştirme programına her gün 1 saat uzaklıktan gelerek katılıyor. Afganistan'da eğitim şartlarının çok zor olduğunu belirten Amini, TİKA tarafından koordine edilen bu programa katılmaktan mutlu olduğunu ve amacının Afgan çocuklarına daha iyi ve kaliteli eğitim vermek olduğunu söylüyor.

”Ben çok zor şartlar altında öğretmen oldum. Taliban tehdidi altında eğitimimi tamamladım. Ailem her gün ben eğitimimi sürdürürken kaçırılacağım yada öldürüleceğimden endişeliydi. Tüm tehditlere rağmen aldırmadım yoluma devam ettim. Şimdi Afganistan'ın geleceği olacak çocuklara daha kaliteli eğitim vermek için çabalıyorum.'' diyerek duygularını ifade eden Amini terör tehdidi dışında Afganistan'da eğitim alanında gerekli alt yapı ve desteğin bulunmamasının da büyük sorun olduğunu vurguluyor. Amini, '' Şu anda Kabil'in dışında kırsal bir mahallede bir ilkokulda öğretmenlik yapıyorum. Okulumuzun hali içler acısı, tahtamız,sıramız doğru dürüst eğitim için gerekli malzememiz yok. Ama tüm zorluklara rağmen çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmeye kararlıyız.Türk öğretmenlere bizlere daha iyi eğitim verme şansı sundukları için çok teşekkür ediyoruz'' diyor.

Türk Öğretmenler: Destek olmaktan Mutluyuz,Burada Bize Yönelik Güvenlik Tehdidi Görmedik'

Ankara'dan Kabil'e bu eğitim programı için gelen matematik öğretmeni Mehmet Topallı, ''bana böyle bir projede yer alıp almayacağım sorulduğunda çok heyecanlandım buradaki Afgan kardeşlerimizle dostluk bağlarımızın güçlendirilmesine katkıda bulunacağım için çok mutlu oldum.Onlarla kaynaştık çok geride bir programları var onlara yardımcı oluyoruz Türkiye'den buraya gelecek bu projeye katılacak öğretmen arkadaşlar çekinmesinler hiç bir güvenlik tehdidimiz yok '' şeklinde konuştu

Programda eğitim veren bir başka matematik öğretmeni Serkan Çıkak'ta Afganistan'daki özellikle Matematik eğitimi alanında öğretmenlerin çok ağır bir müfredatı çocuklara vermeye çalıştıklarını belirterek ''Afganistan'da matematik eğitiminde gerçekten büyük eksiklikler olduğunu gördük. Ağır bir müfredat var kaynak kitap sıkıntısı ve örnek çözümlerde eksiklikler olduğunu gördük. Biz şimdi onları bu olumsuzlukları aşmaları için diyalog kurduk. Türkçe bilen Afgan öğretmenler kanalıyla neler yapılabilir neler üretilebilir bu tür paylaşımlarda bulunduk. Buraya gelmek zor ama gördük ki buradaki yakınlıktan sonra buradan ayrılmak daha da zor'' şeklinde konuştu.

Kapasite geliştirme Programı Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3 bin öğretmene yönelik kapasite geliştirme talebi üzerine bin 575’ine TİKA tarafından verilmeye başlanmıştı. 5. dönemine giren programda bu güne kadar 700 üzerinde öğretmen sertifika almaya hak kazandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@