Af Örgütü'nün Ypg'yi Suçlamaları Yankı Buldu

BERLİN(ANKA) - Uluslararası Af Örgütü’nün Suriye'd...

Haberler 13.10.2015, 13:25
Af Örgütü'nün Ypg'yi Suçlamaları Yankı Buldu

BERLİN(ANKA) - Uluslararası Af Örgütü’nün Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt birliklerini "savaş suçu" işlemekle suçlaması, çok dikkat çekti.  Örgütün raporunda, "Kürt birliklerinin bölgede işkence yaptığı ve halkı göçe zorladığı” şeklindeki suçlamalara yer veriliyor. Af Örgütü'nün raporundan sonra ABD'nin YPG'ye olan desteği konusunda tavır değişikliğine gidip gitmeyeceği ise merak ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün salı günü açıklanan raporunda PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD denetimindeki bölgede bazı şehir ve köylerin tamamen yerle bir edildiği, binlerce kişinin de göçe zorlandığı iddialarına yer verildi. Örgüt, iddialarına kaynak olarak gözlemcilerin izlenimlerini ve uydu görüntülerini gösterdi. Yapılan açıklamada genellikle "Savaş suçlarının" IŞİD ve diğer silahlı gruplara destek veren insanlara yönelik intikam duygusuyla işlendiği kaydedildi.

Raporu yansıtan Alman medyası, Uluslararası Af Örgütü tarafından 14 kent ve köyde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gönderilen heyetin  IŞİD'le mücadele kapsamında değerlendirilemeyecek eylemlere girişildiğini belirlediğini anlatırken YPG’den gelen “yalanmayı” da aktarılıyor.

Bir YPG sözcüsü ihlallerin istisna düzeyinde olduğunu belirterek, savaş suçu işlendiğine dair iddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

Deutsche Welle, bu konudaki haberinde “YPG, IŞİD'le mücadele konusunda ABD'nin en önemli stratejik partneri olarak biliniyor. Bu nedenle ABD, YPG'ye silah ve mühimmat desteğinde bulunuyor. Af Örgütü'nün raporunun açıklanmasıyla ABD'nin YPG'ye olan desteği konusunda tavır değişikliğine gidip gitmeyeceği ise merak konusu oldu” diyor.

Haberde ayırca “Türkiye, güney sınırında bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduğu için ABD'nin YPG'yi desteklemesinden rahatsızlık duyuyor” deniliyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@