Abd'nin Işid'le Mücadele Yeni Koordinatörü Ankara'da

 

Haberler 06.11.2015, 13:35
Abd'nin Işid'le Mücadele Yeni Koordinatörü Ankara'da

WASHİNGTON(ANKA) -   ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Koordinatörlüğü görevini, bir süre önce emekli Orgeneral John Allen’dan devralan Brett McGurk’un  1 Kasım seçiminin hemen ardından Ankara’ya gelmesi dikkat çekerken “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 1 Kasım Genel Seçimleri’ni kazanmasının ardından tek parti olarak iktidarı yürüteceği önümüzdeki dört yılda, Amerika’yla IŞİD’le mücadele alanında işbirliğini genişleteceğine kesin gözüyle bakılıyor” deniliyor.

Brett McGurk,  Twitter hesabından yaptığı duyuruda, üst düzey yetkililerle Irak ve Suriye konularında temaslarda bulunmak amacıyla Ankara’ya geldiğini açıklarken  “Üst düzey Türk yetkilileriyle Irak ve Suriye, Viyana sonrası ve IŞİD’le mücadedeki işbirliği  konularında istişareler amacıyla Ankara’dayim” dedi.  

Bu arada, McGurk’un Türkiye ziyaretine dikkat çeken Amerika’nın Sesi (VOA),  “Brett McGurk’ün ‘üst düzey yetkililerle temaslarının’ ayrıntıları bilinmiyor. Her ne kadar ‘yeni’  koordinatör olsa da, kendisi bu işin içinde yeni değil. Görev ilk kez Irak’ta Amerikan kuvvetlerinin komutanlığını yürüten John Allen’a verildiğinde kendisi de Allen’ın yardımcılığına atanmıştı” ifadelerini kullandı.

VOA,  “ McGurk en az son on yılını bölgede, özellikle de Irak’taki Amerikan Büyükelçiliği’nde geçiren Dışişleri Bakanlığı’nın deneyimli bir diplomatı” dediği haberinde  McGurk ile ilgili şu “ilginç” ayrıntılara yer veriyor:

“Kendisi eski Büyükelçi James Jeffrey’den sonraki Bağdat Büyükelçisi olarak aday gösterilse de, Irak’ta görev yaptığı sırada haber sızdırdığı iddia edilen bir gazeteciyle yaşadığı gönül ilişkisinin bedelini ağır ödedi. Sonradan o gazeteciyle evlenmesine rağmen atamasını onaylamakla görevli senatörler kendisini affetmedi. Brett McGurk, geçen yıl Obama yönetimi tarafından IŞİD özel koordinatör yardımcılığı görevine atanıncaya kadar ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gözlerden uzak kaldı.”(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@