Abd'li İstihbarat Uzmanına Göre, 50 Abd'li Askerle, Rusya Ve Türkiye'yi ‘Caydırmak' Amaçlanıyor

ERBİL(ANKA) – ABD’nin Suriye’ye, Özel Operasyon Kuvvetler...

Haberler 01.11.2015, 12:40
Abd'li İstihbarat Uzmanına Göre, 50 Abd'li Askerle, Rusya Ve Türkiye'yi ‘Caydırmak' Amaçlanıyor

ERBİL(ANKA) – ABD’nin Suriye’ye, Özel Operasyon Kuvvetleri’nden (SOF) 50 asker göndereceği açıklaması tartışılmaya devam ediyor. ABD’li danışmanlık şirketi Janus Think Başkanı eski ABD’li askeri istihbarat uzmanı Paul Davis, ABD’nin Suriye’ye neden 50 asker göndermeye karar verdiğini irdelerken muhaliflerin Rus uçaklarının başlıca hedefi olduğunu, “Kürtlerin de sınır boyunca Türk güçlerinin artan saldırılarına maruz kaldığını” savundu.

Paul Davis, Rudaw tarafından yayınlanan analizinde Suriye’ye asker gönderme kararını “ABD’nin Ortadoğu operasyonlarına ilişkin yeni bir politika değişikliği” olarak gördüğünü ortaya koyarken “Gerçek budur ki SOF, sahada YPG güçlerine yardım sağlıyor” diyor.

“50 ABD’li özel kuvvet askeri Suriye’de ne yapabilir?" sorusuna yanıt vermeye çalışan Davis, ABD’nin daha önce Kürtlere ve Esad karşıtı güçlere tonlarca silah ve cephaneyi havadan attığını anımsattıktan sonra neden şu aşamada 50 asker gönderilmesine karar verildiğini de merak ediyor.

Esad’a muhalif Suriyeli güçlerin Rus uçaklarının baskınlarının başlıca hedefi olduğuna işaret eden Davis, “Kürtlerin de sınır boyunca Türk güçlerinin artan saldırılarına maruz kaldıklarını” savunarak, “ABD’nin her iki ülkeyi IŞİD’e odaklanmasını sağlamak için büyük bir uğraş verdiğini” söylüyor.

Bunun yanısıra ABD diplomasisinin şimdiye kadar bölgede herhangi bir ilerleme sağlayamadığını da vurguladığı analizinde “O zaman neden Suriye’ye kuvvet gönderiliyor ve neden sadece 50 asker?” sorusu dile getiren  Paul Davis, o kadar az sayıda askerin katkısının sınırlı olacağının altını çizdikten sonra şöyle devam ediyor:

“Ancak eğer ABD güçlerinin Kürtler ve isyancılar arasında olduğu bilinmekle birlikte konumları konusunda net bilgi olmasa hedefleme zorlaşır. Bu özellikle NATO üyesi ve ABD müttefiki olan Türkiye için geçerli olur. Rusya ise, ABD askerlerini öldürme riski üzerinde düşünmesi gerekecek, ancak Suriye’nin meşru hükümetince davet edildiği bahanesi olduğu için daha az kaygılanır halbuki ABD güçleri aslında bir isyanı destekleyen işgalciler olur.”

Paul Davis, Washington’un Suriye’ye 50 asker göndereceğini açıklamasına adeta eş zamanlı olarak Suriye’de siyasi bir çözüm bulmak amacıyla Viyana’da Rusya ve İran’la masaya oturduğuna dikkat çekerek  bu “çelişkili” adımların, gerek duyulan “tutarlı” mesajı vermediğini, ABD’nin askerlerinin öldürülmesine yanıt vermeyeceği için Kürtler veya isyancıların saldıranlarda misilleme kaygısını yaratmayabileceği uyarısını yapıyor.

“ABD, askerlerine yönelik saldırılara yanıt vermezse bunun etkileri başka yerlerde de hissedilir” diyen Davis, bunun bir örneği olarak, NATO’nun Rusya’nın Ukranya müdahalesine benzer yeni eylemlerine karşı bir uyarı olarak Polonya ve Baltik ülkelerine kuvvet konuşlandırma planlarını zikrediyor.

Paul Davis, ABD’nin son dönemde attığı stratejik adımların başarısızlık durumunda bir “B” planının bulunmadığını gösterdiğini savunarak, “Tehdit başarısız olursa ve yanıt verilmezse sonuçlar feci olabilir” diyor ve ABD’den bir misilleme olasılığının, “Rus ve Türk saldırılarını” caydıracak kadar yeterli kaygıyı yaratacağı umudunu dile getiriyor. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@