ABD'den AKP'ye: Alternatifsiz değilsin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'de "terörizmden kaynaklı" meşru bir kaygı bulunduğunu anladıklarını ancak bu olaylara cevap verilirken, Türkiye'nin ''masum sivilleri koruması ve uluslararası hukuku uygun davranması' gerektiği yönünde çağrı yaptı. Kirby ayrıca ABD'nin AKP'nin olmadığı bir hükümetle de çalışacağını söyledi.

Haberler 13.09.2015, 00:17
ABD'den AKP'ye: Alternatifsiz değilsin

ABD Dışişleri Bakanlığının son haftalarda giderek artan Türkiye eleştirilerine bir yenisi eklendi. haberdar.com'dan İlhan Tanır'ın haberine göre, Kirby günlük basın toplantısında Salı günü AKP hükümetinin ''Türk Anayasına uygun davranmadığını'' söylerken, Çarşamba günü ise HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrılarını desteklemiş, HDP binalarına yapılan saldırıları 'kabul edilemez' bulmuştu. 

ABD'DEN AKP'YE MESAJ: ALTERNATİFSİZ DEĞİLSİN 

Perşembe günü ise Amerikan sözcü, bu kez ABD'nin Ankara'da hangi hükümet olursa olsun çalışacağını belirterek, AKP'nin Washington için tek alternatif olmadığını iletmiş oldu. Haberdar'ın Selahattin Demirtaş'ın demecini hatırlatarak, Türkiye'nin istikrarından endişe duyup, duymadıkları konusundaki sorusuna karşılık Kirby, şunları söyledi: Türkiye önemli bir müttefik ve ortak olmaya devam ediyor. Bundan sonra da hangi tür Türk hükümeti olursa olsun onunla çalışmaya devam edeceğiz. Ama son zamanlarda meydana gelen olaylar bizde bazı endişelerin oluşmasına neden oldu. Biz Türkiye'nin kendi Anayasasında var olan güçlü demokratik değerlere sahip çıkmaya devam etmesini istiyor, nobel temel değerlere uygun şekilde hareket etmesini bekliyoruz. Ama kendilerinin güçlü bir NATO müttefiği olmasını hiçbir şey değiştirmeyecek. Kirby, IŞİD karşıtı ittifakta Türkiye'nin yardımının devamını beklediklerini söylerken, diğer taraftan ise, kendilerini ''endişeye sokan bazı gelişmeler olduğunda, özellikle bu bağlamda muhalif parti binalarına veya basına saldırı gördüğümüzde bu konu hakkında itirazlarımızı söylemekten geri kalmayacağız'' dedi. 

ABD: AKP'NİN YAPTIKLARI AMERİKAN DEĞERLERİ İLE DE ÖRTÜŞMÜYOR 

ABD Sözcüsü Salı günü AKP'nin yaptıklarının Türk Anayasası ve temel değerleri ile örtüşmediğini söylemişti. Perşembe günü ise bu kez, AKP'nin politikalarının bazılarının Amerikan değerleri ile de örtüşmediğini söyledi: ''Bu tür gelişmeleri nerede ve kim yaparsa yapsın tepkimizi koymaya devam edeceğiz. Çünkü bu gelişmeler demokrasi olarak bizim değerlerimizle de örtüşmüyor.'' 

ABD'DEN CİZRE ÇAĞRISI: MASUM SİVİLLERİ KORUYUN, ULUSLARARASI HUKUKA UYUN 

Cizre'deki olaylar ve HDP parti binalarının saldırıya uğraması ile ilgili sorulan sorulara karşılık olarak John Kirby, bu saldırıların PKK'nin saldırıları sonrası meydana geldiğini söylerken, Türkiye içindeki meşru terörizm endişelerini ABD'nin anladığını ama Türkiye'nin bu olaylara cevap verirken ''masum sivilleri koruması ve uluslararası hukuka uygun davranması gerekir'' dedi. Kirby ayrıca son bir haftadır düzinelerce yaptığı çağrıların bir başkasını yaparak, Türk hükümetinin ''demokratik kurumlarını, temel değerlerine sahip çıkmalı, ifade ve basın özgürlüğüne saygı göstermelidir'' dedi.

Kaynak: Yurt Gazetesi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@