Abd Yetkilileri: Rakka Operasyonunda Öncü Güç Araplar Olmalı

LONDRA(ANKA) –  Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonu, ...

Haberler 09.10.2015, 09:55
Abd Yetkilileri: Rakka Operasyonunda Öncü Güç Araplar Olmalı

LONDRA(ANKA) –  Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonu, Batı medyasının başlıca gündem maddesi olmayı sürdürürken İngiliz Financial Times Gazetesine göre, bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Rakka'ya baskı yapmayı çok isteriz ancak öncü kuvvet olarak Kürtlerden ziyade Araplara ihtiyacımız var” dedi. Financial Times da "ABD yönetimi birlikte çalıştığı Kürt savaşçıların, Suriye-Türkiye sınırının 60 mil güneyine kadarlık alanı almaya muktedir olmasını umut ediyor” diye yazıyor.

Financial Times'ta  yayımlanan bir haberde ismi açıklanmayan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisinin, ABD'nin Suriye'de önümüzdeki dönemde IŞİD'e yönelik nasıl bir strateji izleyeceğiyle ilgili görüşlerine yer veriliyor.

Washington mahreçli haberde "Rusya'nın Esad'a destek için Suriye'de hava saldırılarına başlaması ve ABD'nin eğit-donat projesinin lime lime olmasının ABD lideri Obama'yı, Suriye'de IŞİD'le mücadelede yeni bir strateji belirlemek için baskı altında bıraktığı" yorumu yapılıyor.

Gazeteye konuşan bakanlık yetkilisi, "IŞİD'i, savaşın başlamasından bu yana denenmemiş yollarla sıkıştırma şansına sahip olduklarını" belirtti.

Haberde, AB'nin Suriye'deki Kürt gruplara desteği hatırlatıldıktan sonra ABD'li yetkililerin IŞİD'in kalesi Rakka'ya yönelik bir operasyonda ise Kürt değil Arap grupların öncü konumda olması gerektiğini söylediği aktarılıyor. BBCTürkçe’nin aktardığı haberde özetle şu ifadeler yer alıyor:

"ABD yönetimi birlikte çalıştığı (Kürt) savaşçıların, Suriye-Türkiye sınırının 60 mil güneyine kadarlık alanı almaya muktedir olmasını umut ediyor. Bu, IŞİD'in Türkiye'den yabancı savaşçı ve silah getirmesini ya da güçlerini Suriye ve Irak'taki üsleri arasında hareket ettirmesini önlemek adına büyük bir hamle olacaktır. ABD'li yetkililer bu tür inisiyatiflerin Rakka'yı izole etmeye başlayabileceğini umuyor.”

FT, “bununla birlikte Kürt güçler daha güneye gidecek olurlarsa Kürt bağlantısı az olan topraklara gireceklerdir. Bu durumda Kürt güçler hemen yerel Sünni nüfusun direnişiyle karşılaşırlar” değerlendirmesini yaptığı haberinde şunları da söylüyor:

"Bazen Suriye Arab Koalisyonu -Son aylarda farklı zamanlarda Kürt güçlerin yanında savaşmış Sünni savaşçılar- olarak da adlandırılan grupla görüşmeler olsa da ABD'li yetkililer, aynı birliklerin Rakka çevresindeki operasyonlara katılmasının istendiğini önermede ihtiyatlı davranıyor. Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, 'Rakka'ya baskı yapmayı çok isteriz ancak öncü kuvvet olarak Kürtlerdense Araplara ihtiyacımız var' diyor."

Haberde daha sonra ABD'li yetkililerin, ABD'nin birlikte çalışabileceği gruplar bulması durumunda dahi bazı çatışmaların Nusra Cephesi ve diğer Cihatçı grupların kazançlı çıkmasıyla sonuçlanabileceğine dair kaygıların bulunduğunu söylediği aktarılıyor.

Bu arada, gazeteye konuşan, eski bir Suriyeli diplomat olan muhalif Bassam Barabandi, "ABD'nin Ahrar'uş Şam gibi daha az radikal, İslamcı gruplarla çalışması gerektiğini" söylerken "Amerikalılar grup icat etmeye çalışmaya son vermeli ve gerçeklerle çalışmalı" sözlerini de kullandı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@