Abd Medyası: Suriye Sınırındaki Savunma Mı Saldırı Mı?

Türkiye’deki Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tartışmaları sürerken sınıra asker sevkiyatı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması gibi gelişmeleri ele alan ABD medyası “Suriye sınırında savunma mı saldırı hazırlığı mı?” diye soruyor.

Haberler 07.07.2015, 13:18
Abd Medyası: Suriye Sınırındaki Savunma Mı Saldırı Mı?

WASHİNGTON(ANKA) -  Türkiye’deki  Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tartışmaları sürerken sınıra asker sevkiyatı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması gibi gelişmeleri ele alan ABD medyası “Suriye sınırında savunma mı saldırı hazırlığı mı?” diye soruyor.  

Amerika’nın Sesi (VOA),  Türkiye’deki askeri hareketlilik ile ilgili olarak Türkiye’de hükümete yakın medya kuruluşlarınca yayınlanan haberlere ilişkin bazı ayrıntılar aktardıktan sonra “Son olarak sınırdaki komutanlar ile bu hafta Ankara’da Genelkurmay Karargahı’nda toplantı yapılacağı iddiası basına yansıdı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı’ndan mevcut tabloda sahadaki tüm komuta kademesi ile görüşmeler yapıldığı ve irtibat bulunduğu bilgisi basına iletildi. Bu noktada, sınırdaki komuta kademesiyle her an iletişim kurulduğu vurgusu göze çarptı” diyor.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan Suriye sınırında savaşa gidildiği yönündeki haber ve yorumlara yanıt niteliğindeki kısa açıklamaya dikkat çekilirken de “Ankara’da Genelkurmay’ın açıklamasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sorunlu olarak görülen sınır bölgesinde ‘olağan hazırlık’ yaklaşımı sergilediği yorumu yapıldı” sözleri de kullanılıyor.

VOA, Genelkurmay Başkanlığı’ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı hudut birlikleri tarafından sınırda yürütülen askeri kontrole ilişkin açıklama da yapıldığını belirtirken  “Yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 336 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan 27 şahıs olmak üzere toplam 363 şahıs yakalandı” diyor. Bunun ardından şu yorum yapılıyor:

“Genelkurmay Başkanlığı’nın basındaki savaş hazırlığı iddialarına karşı takındığı tutum ne olursa olsun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır ötesine müdahale olabileceği yönündeki açıklamaları çerçevesinde askeri hareketlilik tartışmaları ise sürecek gibi görünüyor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@