Abd Medyası Soruyor: G20 Zirvesi Abd İle Türkiye'yi Yakınlaştıracak Mı?

WASHINGTON (ANKA) – Antalya’da 15-16 Kasım günlerinde gerçekleşecek G20 Zirvesi sırasınd...

Haberler 13.11.2015, 11:35
Abd Medyası Soruyor: G20 Zirvesi Abd İle Türkiye'yi Yakınlaştıracak Mı?

WASHINGTON (ANKA) – Antalya’da 15-16 Kasım günlerinde gerçekleşecek G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında ikili bir görüşme yapılacağı bildirilirken ABD medyası G20 zirvesi “ABD ile Türkiye’yi yakınlaştırıp yakınlaştıramayacağını” merak ediyor.

Amerika’nın Sesi (VOA) muhabiri Mary Alice Salinas, “G20 zirvesi ABD ile Türkiye’yi yakınlaştıracak mı?” başlığı ile verilen haberinde ekonomik sorunlara odaklanması beklenen G20 liderlerinin ayrıca, Suriye ve Irak’ta daha da derinleşen krizi görüşmeleri de planladıklarına dikkat çekiyor.

Uzun süredir ABD’nin yakın bir müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan kaçan iki milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Salinas, ABD’nin önderliğindeki koalisyon güçlerinin ise Suriye’deki iç savaşta IŞİD’e karşı savaşan yerel güçlere destek verdiğini anımsatıyor.

Türkiye’de “Suriye ve Irak’ta artan şiddetin sınırı geçerek Türkiye’ye sıçramasından korkan Türk seçmenler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, artan güvenlik tehditlerini ortadan kaldıracak, istikrarı sağlayacak bir lider olarak görüyor” denilen haberde 1 Kasım seçiminde “Türk seçmenin, AKP’ye yeniden tek parti iktidarı kurma yetkisi verdiği” anlatılıyor.

-“TÜRKİYE’DE TEK PARTİ İKTİDARI TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ İÇİN İYİ”-

VOA haberine göre, George Marshall Fonu’ndan Joshua Walker, bu durumun aslında Türk-Amerikan ilişkileri için iyi olduğunu savunurken koalisyon veya güçsüz bir hükümetin çok zor olan kararları almasının zor olduğunun altını çiziyor.

“Amerika ve IŞİD’i durdurma çabası sarfeden dünya liderleri için G20 zirvesi, stratejik açıdan kritik bir bölgeye tekrar istikrar getirme görüşmelerini yürütebilmeleri için bir şans” değerlendirmesi yapılan haberde “Amerika ve Türkiye’nin, IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplara aldığı tavır farklı. Ancak buna rağmen G20 zirvesi, Obama ve Erdoğan’a ortak hedeflere ulaşmaları adına yüz yüze konuşabilme fırsatı sunuyor” deniliyor. Habere şöyle devam ediliyor:

“Temmuz ayında Türkiye, IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerine hava üslerini kullanma izni verdi. Ancak Ankara Amerikan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği Suriye’deki Kürt PYD grubunun kazanacağı toprak ve yetki konusunda endişe duyuyor. PYD’nin, Ankara’nın yıllardır mücadele ettiği PKK ile bağlantısı bulunuyor.”

-ABD VE TÜRKİYE’NİN “SURİYE POLİTİKALARINDAKİ FARK BÜYÜK RİSK-“

VOA’nın değerlendirmelerine de yer verdiği Ortadoğu uzmanı Michael Gunter’e göre, Amerika ve Türkiye arasında, Suriye’ye yönelik politikalarındaki fark “büyük bir risk” oluşturuyor.

Gunter, “Türkiye’nin IŞİD’i, ABD ve diğer ülkeler gibi bir tehdit olarak görmediğini ve Türkiye’nin bunu kabul edene kadar, iki ülke arasındaki yanlış anlaşılmaların devam edeceğini” öne sürerken Türkiye’nin halen “Suriyeli Kürtleri IŞİD’den daha tehlikeli olarak gördüğünü” savunuyor.

Haberde “Amerika ve Türkiye, Suriye’de Beşar Esad rejimini bitirecek siyasi bir geçiş sürecini isterken, her iki ülke çözüm üzerinde henüz bir anlaşmaya varmış bulunmuyor. Ankara, Esad’ın geçiş sürecinde herhangi bir rolünün olmaması gerektiğini savunurken, Viyana’da yapılan son uluslararası görüşmelerde bu, ihtimal dışında bırakılmadı” satırları da yer alıyor. (ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@