Abd Medyası: Gülen Cemaatine Operasyon

NEW YORK/WASHİNGTON(ANKA) – Türkiye’deki “14 Aralık” operasyonu, ABD medyasında da geniş yankı buldu.  “Gülen Cemaatine operasyon” olarak değerlendirilen gözaltılar,

Haberler 15.12.2014, 08:45
Abd Medyası: Gülen Cemaatine Operasyon

NEW YORK/WASHİNGTON(ANKA) – Türkiye’deki “14 Aralık” operasyonu, ABD medyasında da geniş yankı buldu.  “Gülen Cemaatine operasyon” olarak değerlendirilen gözaltılar,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fetullah Gülen arasındaki “savaştaki son top atışı” olarak görülüyor ve Erdoğan’ın “sinyal vermesi”nden sonra ve Haziran seçimleri öncesi geldiğine dikkat çekilerek zamanlaması vurgulanıyor.

-WALL STREET JOURNAL:  “ERDOĞAN İLE GÜLEN ARASINDAKİ SAVAŞTA SON TOP ATIŞI”-

Wall Street Journal “Türkiye, Cumhurbaşkanının rakibine bağlı 27 kişi göz altına aldı” başlıklı haberini  “ABD merkezli din adamı Gülen’in destekçilerine yönelik baskın, Haziran seçimi öncesi iktidar üzerindeki kontrolü sıkılaştırma çabası olarak görülüyor” spotuyla veriyor. Haberine “Polis, Haziran seçimleri öncesi cumhurbaşkanının siyasi rakiplerinden birine yönelik yeni baskılar sinyalini vererek Türkiye’nin en çok satan gazetesinin editörü ve diğer bazı tanınmış kişileri gözaltına aldı” sözleriyle giren gazete, “Gözaltılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eskiden müttefiki şimdi düşmanı olan ve cumhurbaşkanı tarafından hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan ABD merkezli Türk din adamı Fethullah Gülen arasındaki savaşta son top atışı” yorumunu yapıyor.

-NEW YORK TİMES:  “OPERASYON ERDOĞAN’IN SİNYAL VERMESİNDEN SONRA GELDİ”-

 “14 Aralık” operasyonunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fetullah Gülen’in destekçilerine karşı “yeni bir kampanya sinyalini vermesinden birkaç gün sonra geldiğini” söyleyen New York Times, Erdoğan’ın Gülen’i hükümetini devirmeye çalışmakla suçladığını anımsatıyor. Erdoğan’a “yakın” birçok kişinin suçlandığı “yolsuzluk soruşturması”na dikkat çeken gazete,  Twitter ve YouTube gibi sosyal medya ağlarının Mart ayında kapatıldığını anlatıyor ve Türkiye’de “Son yıllarda düzinelerce gazeteci, hükümet hakkında eleştirel yazılar nedeniyle soruşturuldu  ve işlerini kaybetti” diye yazıyor.

-LOS ANGELES TİMES:  GÜLEN’E BAĞLARI NEDENİYLE GÖZALTINA ALINDILAR-

Los Angeles Times da, İstanbul kaynaklı haberinde “Türkiye,  ABD merkezli din adamıyla iddia edilen bağları nedeniyle medya şahsiyetlerini gözaltına aldı” diyor ve polisin gözaltına alınanları Gülen’i “desteklemekle  suçladığını” söylüyor. “İslamcı bir gündemi izleyen Erdoğan, kısa bir süre önce Gülen’in destekçilerini bastırma sözünü verdi” sözlerini de kullanan gazete, şunları da yazıyor:

“Gözaltına alınmadan birkaç saat önce The Times (Los Angeles Times) ile bir mülakat yapan Zaman’ın genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazetesinin iktidar partisindeki yolsuzlukları gözlerin önüne sermeye yardımcı olduğu için hedef alındığını söyledi” diye yazıyor

-VOA: GÜLEN CEMAATİNE OPERASYON-

Türkiye’deki gelişmeleri “Gülen Cemaatine Operasyon” başlığı ile duyuran Amerika’nin Sesi (VOA) , “Türkiye, Pazar sabahı yeni bir polis operasyonuyla uyandı” sözleriyle girdiği haberinde  zanlıların silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlandığını belirtiyor.  VOA, “Twitter fenomeni Fuat Avni operasyonu duyurmuştu” dedikten sonra şöyle devam ediyor: 

“Aslında üçüncü gündür twitter fenomeni olan Fuat Avni’nin attığı mesajlardan Gülen cemaatine yakın medyada bir teyakkuz hali mevcuttu. O yayın organlarında operasyon bekleniyordu. Fuat Avni, operasyonda birkaç saat önce de aralarında gözaltına alınan isimlerin de bulunduğu 47 isimlik bir listeyi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@