Abd Medyası: Ankara 24 Nisan Öncesi Tonunu Sertleştiriyor

WASHİNGTON(ANKA) –  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  1915’te Ermeniler’in “soykırım”a uğradıklarını savunan Avrupa Parlamentosu’nu ve Papa Francis’i kınadığına dikkat çekilirken “Ankara, 24 Nisan öncesi tonunu sertleşt

Haberler 17.04.2015, 10:29
Abd Medyası: Ankara 24 Nisan Öncesi Tonunu Sertleştiriyor

WASHİNGTON(ANKA) –  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  1915’te Ermeniler’in “soykırım”a uğradıklarını savunan Avrupa Parlamentosu’nu ve Papa Francis’i kınadığına dikkat çekilirken “Ankara, 24 Nisan öncesi tonunu sertleştiriliyor” yorumları da yapılıyor. Amerika’nın Sesi (VOA)  bu gelişmelere dikkat çektiği haberinde  1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü yaklaşırken “Türkiye’de yaşayan Ermeni azınlığının Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin politikalarını tartıştığını” da söylüyor.

VOA,  İstanbul muhabiri Dorian Jones imzasını taşıyan “Ankara, 24 Nisan öncesi tonunu sertleştiriliyor” başlıklı haberde  Türkiye’ye 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma çağrısı yapan Avrupa Parlamentosu’nun kararının, genel seçimlere iki ay kala alındığına dikkat çekerek şöyle devam ediyor:

“Ekonominin giderek durağanlaşmasına, Kürt açılımının giderek çıkmaza girmesine ve Suriye ile Irak’tan artan güvenlik sorunlarına rağmen, iktidar partisinin daha milliyetçi bir seçim kampanyası yürüttüğü gözleniyor.”

-“TÜRKİYE’DE YENİDEN ERMENİLER HAKKINDA AĞIR İFADELER KULLANILMAYA BAŞLANDI”-   

Haberde Agos gazetesi yazarlarından Yetvan Danzikyan’ın değerlendirmelerine de yer veriliyor. Durumun da Türkiye’deki Ermeni azınlığı korkuttuğunu söyleyen Danzikyan, AKP hükümetinin reformlarına rağmen Türkiye’de yeniden Ermeniler hakkında “ağır ifadeler” kullanılmaya başlanıldığını ifade ederken “Devlet her zaman eski geleneklerine döner, AKP hükümeti de devletin partisi haline döndü” görüşünü öne sürdü.

VOA,  “Türk hükümetinin Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yıldönümü için yürüttüğü etkinliklerin tüm dünyada 1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü anma törenleriyle çakışması, kaygıların artmasına neden oldu” yorumunu yaptıktan sonra AK Parti aday adayı Ermeni asıllı Markar Esayan’ın açıklamalarını yansıtıyor.

Markar Esayan, AK Parti döneminde Ermeniler’in yaşamlarında olumlu değişiklikler yaşandığını belirterek  Türkiye’de Ermeniler’in yüz yıl önce yaşamlarını yitiren yakınlarının yaslarını son 90 senedir tutamadıklarını vurguluyor. Esayan  “Aslında eskiden kalma resmi bir yasak olmamakla birlikte bu konuların konuşulmasının tehlikeli olduğunu, şimdi bunların hepsini özgürce yapabildiklerini" de söylüyor.

-“RESMİ SÖYLEMDE BİR SAPMA YAŞANIYOR”-

VOA da “AKP iktidarı, geçmişteki Türk hükümetlerinin azınlıklardan ele geçirdiği birçok mülkleri geri vererek iyi niyet göstermeye çalıştı” diyor. Bu arada,  Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl başbakanken, 1915 olaylarının 99’uncu yıldönümünde bir taziye mesajı yayınlandığına işaret edilerek “Türkiye’de bir başbakan ilk kez böyle bir açıklama yayınladı. O zamandan bu yana Türkiye’nin resmi söyleminde bir sapma yaşanıyor” yorumunu yapıyor.  Haberde şöyle devam ediliyor:

“Kaygıları arttıran başka bir neden de Yahudi azınlıkların son dönemde maruz kaldığı muamele. Hükümet yanlısı bir televizyon kanalı Mart ayında, uluslararası Yahudiler’in Türkiye üzerinde oyun çevirdiklerini iddia eden bir belgesel yayınladı.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@