Abd Medyası Angela Merkel'in Türkiye Ziyaretini Konuşuyor

WASHİNGTON(ANKA)  - Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara’d...

Haberler 13.10.2015, 09:50
Abd Medyası Angela Merkel'in Türkiye Ziyaretini Konuşuyor

WASHİNGTON(ANKA)  - Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara’daki kanlı saldırıyla sarsılan Türkiye’yi Pazar günü ziyaret edecek olması ABD medyasının da dikkatini çekti.

Amerika’nın Sesi (VOA), Berlin mahreçli haberinde günübirlik ziyaretinin Merkel'in talebi üzerinde gerçekleşeceğinin, Suriye'deki durum, Avrupa'daki sığınmacı krizi ve son terör olaylarını Angela görüşeceğinin açıklandığını, Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in  “Türkiye´nin istikrarlı olması Almanya ve Avrupa Birliği'nin çıkarınadır” sözlerini sarfettiğini belirtiyor.

Merkel’in Ankara saldırısını kınayan sözlerini de aktardıktan sonra, son olarak Şubat 2013´te Türkiye´yi ziyaret eden Merkel’in geçen 16 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriyeli sığınmacıların dramı ve Suriye´deki durumun ele alındığının açıklandığını anımsatan VOA, Merkel’in telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra da, sığınmacı kriziyle ilgili olarak, "Bu konuyu bütünüyle Türkiye ile müzakere etmek zorundayız. Sorunu ancak ortaklaşa çözerek, düzenli bir sürece girebiliriz" dediğinikaydediyor. Haber şöyle devam ediyor:

“Federal hükümete yakın çevreler, Berlin'in Türkiye'nin mülteci krizinin çözümü karşılığında Almanya'dan ve Avrupa Birliği'nden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve mülteciler için maddi yardım yapılmasını gündeme getireceğini duyurmuştu. Erdoğan’ın Brüksel’e düzenlediği ziyarette ise Almanya ile Türkiye’nin mülteci krizinde ortak işbirliği için Berlin ile Türkiye arasında ‘Ortak Çalışma Grubu’ kurulması kararlaştırılmıştı. Çalışma Grubu'nda İçişleri ve Dış İşleri Bakanlıklarıyla, Kalkınma Bakanlığı'nın yer alacağı ifade edildi.”

VOA, haberinde "Ankara'daki en az 97 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına yönelik Almanya'daki tepkiler sürüyor, siyasi parti temsilcileri saldırıyla ilgili farklı görüş ve yaklaşımları dile getiriyor” diyor.

Bu bağlamda Yeşiller Partisi'nin Eş Başkanı Cem Özdemir’in, Avrupa Birliği'nden Türkiye ile yaptığı üyelik müzakerelerini askıya almasını isterken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdiğine dikkat çeken VOA, haberini  şöyle noktalıyor:

“Federal Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını genişleterek, vatandaşlara İstanbul ve Ankara'da kalabalık yerlerden kaçınmaları ve toplu taşıma araçlarından uzak durulması tavsiyesinde bulundu. Açıklamada Türkiye genelinde başka terör ya da şiddet olaylarının meydana gelebileceği vurgulandı Gelecek Cuma Almanya´da okullarda iki haftalık sonbahar tatili başlıyor. Geçen yıllardaki istatistiklerden, söz konusu sürede çok yoğun oranda Alman turistin Türkiye´nin özellikle güneyine giderek tatil yaptığı biliniyor”.(ANKA)(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@