Abd Medyası: Akp Çoğunluğu Elde Edemezse Hdp'nin Etkinliği Artabilir

WASHİNGTON(ANKA) -  Türkiye’de 1 Kasım Pazar günü yapı...

Haberler 30.10.2015, 10:35
Abd Medyası: Akp Çoğunluğu Elde Edemezse Hdp'nin Etkinliği Artabilir

WASHİNGTON(ANKA) -  Türkiye’de 1 Kasım Pazar günü yapılacak kritik seçimin ABD ve AB’de çok yakından izlendiği belirtiliyor. “ABD ve AB’nin gözü Türkiye seçimlerinde” diyen ABDi medyası, Türkiye’de olumsuz gelişmelerin “bölgedeki stratejik müttefiklik konumuna ilişkin kaygıları artırdığını” belirtiyor. Bu arada, “AKP istediği çoğunluğu bu seçimlerde de elde edemezse, HDP’nin etkinliği artabilir. Bu da Kürtlerin özerklik arayışını körükleyebilir. Böyle bir senaryoda da Türkiye’nin istikrarı yeni bir sınavdan geçmek durumunda kalabilir” diyor.

Türkiye’deki seçimin ABD ve AB’de uyandırdığı ilgiye vurgu yapan Amerika’nın Sesi (VOA) , Luis Ramirez imzasını taşıyan İstanbul mahreçli haberinde NATO üyesi Türkiye’nin  evsahipliği yaptığı ittifak üsleri, Batı ile Ortadoğu arasındaki üstlendiği “köprü “rolü sayesinde uzun yıllar boyunca Amerika ve Avrupa’nın “güven duyduğu istikrarlı bir ortağı” olduğunu belirttikten sonra şöyle devam ediyor:

“Şimdilerde ise 10 Ekim’de Ankara’da Barış Mitingi’ne düzenlenen bombalı saldırı, güvenlik güçlerinin PKK ve IŞİD’le devam eden silahlı çatışmaları ve tüm ülkede artan siyasi gerginlik, Türkiye’nin bölgedeki stratejik müttefiklik konumuna ilişkin kaygıları artırdı. Bu nedenle de Amerika ve Avrupa Türkiye’de Pazar günü yapılacak seçimleri yakından takip ediyor.”

-“SEÇİM GÜVENLİĞİ HALA KAYGI VERİCİ UNSUR”-

Bunun ardından “Seçimler her ne kadar tartışmalı olsa da seçim kampanyaları o denli renkli geçmedi” diyen VOA,  “PKK ve IŞİD’e karşı operasyonların düzenlendiği bugünlerde seçimlerde güvenliğin sağlanması konusu hala kaygı veren bir unsur” değerlendirmesini yaptığı haberinde Diyarbakır’da IŞİD’e ait olduğu sanılan örgüt hücrelerine yapılan operasyona dikkat çekiyor.

Bazı Kürt hakları savunucularının seçimler sonrasında terör eylemlerinin artmasından kaygı duyduğunu da anlatan VOA, haberine “AKP istediği çoğunluğu bu seçimlerde de elde edemezse, HDP’nin etkinliği artabilir. Bu da Kürtlerin özerklik arayışını körükleyebilir. Böyle bir senaryoda da Türkiye’nin istikrarı yeni bir sınavdan geçmek durumunda kalabilir” ifadeleriyle son veriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@