Abd Dışişleri Sözcüsü ‘Ypg'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz'

MOSKOVA(ANKA) - ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby’nin Suriye...

Haberler 22.09.2015, 10:25
Abd Dışişleri Sözcüsü ‘Ypg'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz'

MOSKOVA(ANKA) - ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby’nin Suriye’de IŞİD’le savaşan Kürt YPG örgütünü terör örgütü olarak görmediklerini söylemesi, Suriye ihtilaftında Esad Yönetimini destekleyen ve son dönemde bu desteği daha da artıran Rus medyasının dikkatini çekti.  

John Kirby’nin açıklamalarını “ABD Dışişleri: Türkiye'nin aksine YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz” başlığı ile yansıtan Sputnik haber ajansı, Kirby’in başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, “Türk hükümeti YPG'yi terörist örgüt olarak görüyor, ABD yönetimi ise YPG'ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz?” sorusuna “Biz YPG'yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz” karşılığını verdiğinin altını çizdi.

Haberde ABD Dışişleri Sözcüsü’nün YPG için sarf ettiği “ Suriye'de, IŞİD'e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. Birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil ” sözlerinin aktarılmasından sonra Sözcünün Türk hükümetinin YPG'ye ilişkin endişelerini anladıklarını belirtirken “Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve IŞİD'e karşı doğrudan verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz” dediğine de dikkat çekiliyor.

-"HER TÜRLÜ KAYGIYI CİDDİYE ALIYORUZ"-

Rus medyası ayrıca Kirby’nin bir soru üzerine de YPG’nin insan haklarını ihlal ettiğine ilişkin, "İster insan hakları olsun ister altyapı tesislerinin yıkımı olsun, IŞİD’e karşı çabalarımızla uyumlu olmayan her türlü kaygıyı ciddiye alıyoruz”dediğini de aktarıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@