Abd Büyükelçisi Bass: Türkiye İle Daeş'in Sınır Kontrolünü Görüşüyoruz

WASHİNGTON(ANKA) -  ABD’nin Ankara Büyükelçisi John ...

Haberler 18.11.2015, 10:55
Abd Büyükelçisi Bass: Türkiye İle Daeş'in Sınır Kontrolünü Görüşüyoruz

WASHİNGTON(ANKA) -  ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye ile operasyon yürütüleceği açıklamasını değerlendirirken “Diğer koalisyon ortaklarıyla olduğu gibi Türk hükümeti ile de bu konuyu görüşüyoruz” dedi.

TBMM’deki yemin törenini izleyen John Bass, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı açıklama ilgili olarak, “Bakan’ın atıfta bulunduğu, bu devam eden görüşmeler ve önümüzdeki dönemde Suriye’nin kuzey batısında bu soruna çare bulmak için işbirliğinin yoğunlaştırılması beklentisi” sözlerini kullandı.

Aralarında Amerika’nın Sesi’nin (VOA)  muhabirinin de bulunduğu bir gazeteci ile sohbet eden Bass, “DAEŞ, Türkiye – Suriye sınırının bir bölümünü kontrol ediyor ve bu bölümün kontrolünden yararlanarak insanları ve malları kaçak geçiriyor ve bundan elde ettiği kazanımla Suriye’deki terörizmi finanse ediyor. Diğer koalisyon ortaklarıyla olduğu gibi Türk hükümeti ile de bu konuyu görüşüyoruz. Birlikte çalışarak daha iyi sonucu nasıl alabiliriz?” şeklinde konuştu.

-“BUNU PUTİN’E SORMALISINIZ”-

Önümüzdeki dönemde Suriye’nin kuzey batısında bu soruna çare bulmak için işbirliğinin yoğunlaştırılması beklentisine işaret eden Bass, Antalya’daki G-20 Liderler Zirvesi’ndeki kapalı toplantında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “DAEŞ’i destekleyen ülkeler” sözüyle kimi kast ettiği sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Bunu Başkan Putin’e sormalısınız kimi kast ettiğini öğrenmek için. Hepimizin DAEŞ’in Suriye’deki petrol kaynakları üzerindeki kontrolündeki kullanarak para kazanması ve bunu da silah satın almak ve kontrolü altında yaşayan insanları terörize etmekle kullanacağından endişe ediyoruz. Hepimizin DAEŞ üzerinde baskı kurmak için yeni yollar bulmak konusunda çalışması gerekir. Basında çıkan haberlerde koalisyon uçaklarının petrol tankerlerini vurduğunu da görmüş olabilirsiniz. Bu bizim bu konudan endişe duyduğumuzun göstergesi.” (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@