Ab: Türkiye Sınır Ekonomisi Ve Küresel Değer Zincirine Bağlı...

-Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İlişkiler Genel Direktörlüğü’nün yayın organında yer alan bir makalede, dünya ekonomisinde yeni önemli oyuncuların ortaya çıktığı belirtilerek “ ‘Sınır ekonomileri’nin tümü, küresel değe

Ab: Türkiye Sınır Ekonomisi Ve Küresel Değer Zincirine Bağlı...

-Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İlişkiler Genel Direktörlüğü’nün yayın organında yer alan bir makalede, dünya ekonomisinde yeni önemli oyuncuların ortaya çıktığı belirtilerek “ ‘Sınır ekonomileri’nin tümü, küresel değer zincirleri ve imalat sanayi ticaretine yoğun olarak katılan Bazı Asya ekonomileri, Meksika, Türkiye’yi kapsıyor” denildi.

ANKARA (ANKA) - Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İlişkiler Genel Direktörlüğü yayın organında yer alan bir makalede Türkiye, bölgesindeki diğer ülkelerden farklı “sınır ekonomisi” olarak tanımlandı. Makalede, dünya ekonomisinde önemli yeni oyuncuların ortaya çıktığı belirtilerek “ ‘Sınır ekonomileri’nin tümü, küresel değer zincirleri ve imalat sanayi ticaretine yoğun olarak katılan bazı Asya ekonomileri, Meksika, Türkiye’yi kapsıyor. Aksine, Afrika ülkelerinin büyük bölümüyle Latin Amerika, Orta Doğu ve Orta Asya’da bazı ülkeler ise doğal kaynak ticaretine bağlı kalmayı sürdürüyor” denildi.

ECFIN Economic Brief’in Mart sayısındaki makalede, pazar odaklı gelişmelerin, büyüme dinamikleri kriz öncesi yüzde 7-8 düzeyine henüz ulaşamasa da yükselen ekonomilerin devam eden tırmanışı tarafından belirlendiği kaydedildi.

Yine de yükselen ülkelerde gelişmiş ülkelerden hızlı GSYH artışının kişi başına gelir anlamında gelişmiş ülkelerle yakınlaşmayı artırdığına değinilen makalede şu bilgiler verildi:

“-GSYH artışı dünya ekonomisinde entegrasyonla el ele hareket etti. Dünya Ticaret Örgütü’ne göre gelişmekte olan ekonomilerin dünya üretimindeki payı 2000-2012 arasında yüzde 23’ten yüzde 40’a yükseldi. Bu ülkelerin dünya ticaretindeki payı da yüzde 33’ten yüzde 48’e çıktı. Paralel olarak yükselen ve gelişmekte olan ülkeler küresel doğrudan yabancı yatırımda giderek artan bir pay ele geçirdi.

-BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD)’na göre, yükselen ve gelişmekte olan ekonomiler küresel doğrudan yabancı yatırım akışlarının yüzde 54’ünden sorumlu ve 2013’te doğrudan yabancı yatırım akışı büyüklüğü itibarıyla yapılan sıralamada ilk 20 ülkenin yarısı, yükselen piyasa ekonomisi.

-Şu anda da yükselen ekonomiler arasında önemli farklılık var, hatta BRICS blokunun kendisinde bile. Çin dünyadaki en büyük üç ticaret gücünden biri ve 2013’te toplam mamul madde ticareti, mutlak rakamlarla Brezilya’nınkinden 10 kat ve Güney Afrika’nınkinden daha 20 kat daha büyük. Aynı zamanda yeni önemli ekonomik oyuncular ortaya çıkmış durumda. ‘Sınır ekonomileri’nin tümü, küresel değer zincirleri ve imalat sanayi ticaretine yoğun olarak katılan bazı Asya ekonomileri, Meksika, Türkiye’yi kapsıyor. Aksine, önemli istisnalarla birlikte Afrika ülkelerinin büyük bölümüyle Latin Amerika, Orta Doğu ve Orta Asya’da bazı ülkeler doğal kaynak ticaretine bağlı kalmayı sürdürüyor. Bu şu anda ekonomik zorluklar ve uygulanan yaptırımların ardından umutsuz bir ekonomik görünümle, durgun ekonomik büyüme ve ihracatla düşen enerji fiyatları ve 2014’te ithalat artışı potansiyel olarak 2014’te yüzde  - 6 düşüşle karşılaşmakta olan Rusya için de böyle.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.