18 milyon dolara hotel kapatan....

Mardan Palace Hotel\'i 18 milyon dolara kapatan Suudi kralı Salman\'ın eşyaları ve 65 adet Mercedes\'i dün uçaklar ile getirilip 16 kamyon ile otele taşındı.

Haberler 09.11.2015, 12:01
18 milyon dolara hotel kapatan....

G-20 Liderler Zirvesi'nde Halk Bankası'nın satın aldığı Mardan Palace Hotel'i 18 günlüğüne 18 milyon dolara kapatan Suudi Arabistan Kralı Salman ve heyetinin özel eşyaları, uçakla Antalya'ya getirildi. 16 kamyon özel eşya ve 65 adet özel yapım Mercedes marka otomobil, Mardan Palace Hotel'e nakledildi. Kral Salman ve Prens Telal geceliği 15 bin Euro olan özel villalarda konaklayacak. Belek'te 15-16 Kasım'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde ABD ile birlikte en kalabalık ikinci heyet olan Suudi Arabistan heyetinin bir kısmı Antalya'ya geldi.

ÇARŞAFINA KADAR GETİRİLDİ 

Suudi Havayolları'na ait uçaklarla önceki gün Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz ve Prens El-Velid bin Telal bin Abdülaziz el Suud için özel eşyalar getirildi. Suudi kral ve prensine ait yatağından çarşafına, kullanacakları bardaktan elbiselere kadar her şeyin en ince detayına kadar yer aldığı özel eşyalar, havalimanından Mardan Palace Hotel'e 16 kamyonla taşındı. Suudi heyet için ayrıca 65 adet özel yapım Mercedes marka makam aracı da getirildi.

1000 KİŞİLİK HEYET

Yaklaşık 1000 kişilik Suudi Arabistan heyeti Belek dışında konaklayacak tek heyet. Kundu'da 1.4 milyar dolara inşa edilen Mardan Palace Hotel'de konaklayacak Suudi heyeti için 546 oda hazırlandı. Açılışından bugüne farklı konseptlerde tasarlanmış saray odaları ve görkemli mimarisiyle her dönem Arap misafirlerin gözdesi olan Mardan Palace, yaklaşık 2 ay önce G-20 Zirvesi için gelen ve tüm otelleri gezen Suudi Arabistan resmi delegasyon yetkililerinin ilk tercihi oldu. Suudi delegasyon, 3 günlüğüne kapattığı Mardan Palace'da süreyi uzattı ve 18 güne çıkardı.

546 SARAY ODASI

Mardan Palace'ta konaklayacak Suudi Kral Salman ve Prens Telal için altınyaprağı süslemeli tatlılar ikram edilecek. Suudi heyet için geceliği minimum 800 Euro'dan başlayan ve 15 bin Euro'ya kadar çıkan 20 farklı konseptli 546 saray odası hazırlandı. Bu odalar ise şöyle; 271 Superior oda, 62 Premium oda, 16 Dolmabahçe Deluxe Suite, 38 Grand Hammam Suite, 41 Grand Deluxe Dubleks, 41 Junior Suit, 38 Executive Suit, 3 Grand Junior Suit, 4 Presidential Suit, 2 Royal Suit (600 metrekare, herbiri özel havuzlu), 30 Garden Suit (170 metrekare villalar). Kraliyet ailesinin üst düzey mensupları için hazırlanan kral dairesi ve villaların geceliği ise 9 bin Euro'dan başlıyor.

Suudi Kral Salman ve Prens Telal, Mardan'ın en lüks villasında konaklayacak. Mardan Palace Hotel'den yapılan açıklamada geceliği 15 bin Euro, yani yaklaşık 50 bin TL'ye denk gelen Royal Suit Villa'da Kral Salman ve Prens için yaklaşık 2 aydır hummalı bir hazırlık yapıldı. Kral Salman ve Suudi prens için yatakların çarşaflarına kadar kullanacakları tüm eşyalar Arabistan'dan Antalya'ya getirildi. Kral Salman ve Prens için güvenlikten sağlığa görev yapacak özel ekiplerin ise yaklaşık 250 kişiden oluştuğu ifade edildi.

ZİRVEYE KİMLER KATILIYOR

G-20 zirvesi için 37 dünya lideri Antalya'ya gelecek. Zirveye katılacak ülkeler ve liderleri şöyle: ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernández de Kirchner, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Endonezya Başkanı Joko Widodo, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, ABAvrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker.

SUUDİLERİN ARDINDAN EN ÇOK HARCAYAN ÇİNLİLER

Antalya Belek'te ağırlanacak dünya liderleri için hazırlıklar son sürat tamamlanırken, 13 Kasım'dan itibaren liderlerin Türkiye yolculuğu da başlayacak. Dünya basınının naklen yayın yapacağı zirve, 2016 Türkiye turizmine de büyük katkı sağlayacak. Zirve tamamlandığında ise ülke ekonomisine 200 milyon Euro kazandıracak. Suudiler'in ardından en büyük harcamayı Çin yapıyor. Zirve için 450 odalık bir oteli kapatan Çinliler, 500 adet de VIP araç kullanacak. İki oteli kapatarak toplam 800 odada konaklayacak olan ABD heyetini ise Rusya takip ediyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de konaklayacağı otelin 300 odası bulunuyor. Turizmciler, "G-20 gibi zirveler tüm dünya televizyonlarında yayınlanıyor. Bu denli bir tanıtımı para verip yaptıramazsınız. Ülkemizin çok güvenli bir yer olduğu tüm dünya tarafından görülecek. Türkiye gövde gösterisi yapma fırsatı bulacak" diyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@