24 Haziran Seçiminin Şifreleri

Dr. Özkan Apaydın yazdı

Dr. Özkan Apaydın 14.06.2018, 11:08
24 Haziran Seçiminin Şifreleri

24 HAZİRAN SEÇİMİNİN ŞİFRELERİ

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak erken seçim ülkemiz için kritik önem taşımaktadır. Bu seçimde kazanmak isteyenlerin seçim stratejilerinin birbirine benzediği görülmektedir. Ancak Türkiye’de bir milyondan fazla çalışan öğretmen, bir milyondan fazla öğretmenlik vb. alanlarda okuyan ve atama bekleyen öğretmen adayları, sayısı tam bilinmese de azımsanamayacak sayıda emekli öğretmen var.

Bu öğretmenlerin eşleri, anne-babaları, çocukları da hesaba katıldığında yaklaşık 4 milyona yakın bir sayıdan bahsetmek mümkündür. Bu da yaklaşık %10 oy demektir. Eğitim sisteminin en önemli gücü olan öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi yönünde bugüne kadar reform niteliğinde bir adım atılmamıştır. Hâkim-savcılar, TSK mensupları, akademisyenler, emniyet mensupları, sağlık çalışanları seyyanen verilen zamlarla önemli ölçüde zamlar almışken öğretmenlere bu zamlar bugüne kadar beklenen düzeyde verilmemiştir.

Oysaki sayı olarak düşünüldüğünde en kalabalık personele sahip bakanlık MEB’dir. MEB personeli parti kursa neredeyse %10 oy alabilecek bir oy potansiyeline sahiptir. Ayrıca ülkenin geleceği olan çocukların emanet edildiği en kutsal ve yüce görevi yapan meslek sahibidir öğretmenlerimiz.

Bugün 12 milyon emekliye verilen 1000 +1000 Tl ‘lik zaman kuşkusuz büyük bir sevinç kaynağı olmuştur. Bu zamlar sayesinde belki emeklilerimiz bir nebze de olsa rahatlayacaklardır.

Öğretmenlere de aylık 1000 TL civarında seyyanen bir zam yapılması ve ek göstergenin 3600’e çıkartılması mevcut hükümetin seçim stratejisini önemli ölçüde güçlendirecektir. Hangi hükümet olursa olsun öğretmenlere önem vermeli ve bu önem mutlaka öğretmenlerin ücret ve özlük haklarına yansımalıdır.

Bu gerçeği görüp ona göre hareket edenlerin seçimde %10 ‘luk bir oy potansiyelini kendi saflarına katabileceği gayet net bir şekilde ortadadır.

Seçim sonuçlarının ülkemize, eğitim sistemimize, ekonomimize başarılar getirmesi temennisiyle….

Dr. Özkan APAYDIN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@