Dövizin düşme nedeni: BAE Prensi Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yatırım sözü verdi!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) prensinin ülkemizi ziyaretiyle birlikte 10 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı söylenmişti. Yatırımlarn ilk ayağı TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında gerçekleşti.

Gündem 24.11.2021 - 18:49 24.11.2021 - 18:51 Mustafa Çokyaşar

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın ülkemizi ziyareti ile birlikte dövizdeki hareketlilik düne göre ters yönde oldu.

Prensin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra Türkiye'ye 10 milyar dolarlık anlaşma yapılacağı duyuruldu. Haberin duyurulmasıyla birlikte döviz bir anda inmeye başladı.

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında Türkiye'de 3 GW'a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırım yapılacak. Bunun yanında enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında dahil  birçok yatırım sözü BAE'den alındı.

Bu görüşmelerden sonra alınan kararın ilk somut adımı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında yapılan anlaşma ile oldu. Bugün iki ülkenin Merkez Bankaları arasında işbirliği mutabakat anlaşması imzalandı.

Abu Dabi Veliaht Prensi'nin Türkiye'ye gelmesi ve yatırım haberlerinin yayılması TL'nin dolar karşısında yüzde 9 değer kazanmasını sağladı. Dün TL dolar karşısında bu yıl başından itibaren yüzde 70'e yakın değer kaybetmişti. 

İki devlet dışında özel şirketler de anlaşma yapacak. Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türk şirketler Kalyon Holding ve CC yeni projeleri birlikte yapmak için anlaşmaya vardı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@