Döviz alım satımı yeniden düzenlendi! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son düzenlemeyle 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarı altındaki işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğunun kaldırılmasının ardından bir açıklama yaparak, düzenlemede yer alan “işlem limitlerini belirlemeye” ifadesine gelen eleştirilere yanıt verdi.

Finans 18.11.2021 - 12:07 18.11.2021 - 12:08 Ali Parim

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte bir değişiklik yaparak, 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarı altındaki işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğunu kaldırdı.  

18 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemenin ardından, Bakanlık bir açıklama yapararak, “işlem limitlerini belirlemeye” ifadesine yönelik eleştirileri de yanıtladı. 

Açıklamada, söz konusunu ifadenin sadece kimlik ibrazına yönelik olduğu ve kesinlikle serbest piyasaya müdahale amacı taşımadığı, döviz alım ve satımlarının serbestçe gerçekleştiği vurgulandı. 

Açıklamada, "Söz konusu değişiklikte 'işlem limitlerini belirlemeye' ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir. Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir." ifadeleri yer aldı. 

18 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre; 'Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ 18’inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan ‘mevcut ortaklar dışında kişilere’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştı. Aynı Tebliğin 20’inci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan ‘tüm işlemlerde’ ibaresi ise ‘100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için’ olarak değiştirilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@