Doların kaderi yarın belirlenecek! Kritik toplantı öncesi "Ateş bacayı sardı" yorumu!

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın gerçekleştireceği toplantı öncesinde dikkat çeken bir yazı yazdı. Yıldırım, "Ateş bacayı sardı" diyerek, Merkez Bankası'nın bu ay faiz indirimi politikasını pas geçebileceği değerlendirmesini yaptı.

Finans 17.11.2021 - 12:48 17.11.2021 - 12:49 Ali Parim

Son günlerde yeniden yükselişe geçen dolar, 10.45 seviyelerini görerek Türk lirası karşısında tarihi bir rekora imza attı. Doların hızlı yükselişinin ardından yarınki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı da çok daha kritik bir hal aldı. Eylül ayında 100, ekim ayında 200 baz puan indirime giderek faizleri yüzde 17'ye kadar düşüren Kurul'un, kasım ayında da faiz indirimi politikasına devam edip etmeyeceği merak edilmeye başlandı.

"ATEŞ BACAYI SARDI"

Habertürk ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım, Merkez Bankası'nın faiz belirleme toplantısı öncesi dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Doların dünkü artışla TL karşısında yüzde 2.88 oranında değer kazandığına dikkat çeken Yıldırım, "Yarın TCMB’nin toplantısı var. Normalde başladığı işi tamamlaması ve faizi indirmeye devam etmesi hazım. Ancak son günlerdeki kur hareketi buna tam bir engel oluşturuyor. Pas geçme ihtimali yükseldi. Ateş bacayı sardı. Yangını söndürmek için sadece pas geçme değil ilave çaba da gerekiyor. Eğer yangın söndürülmek isteniyorsa." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası kararına veya alınabilecek başka önlemlere göre dolarda her şeyin olabileceği bir aşamaya girildiğini dile getiren Yıldırım, "Bu nedenle üzerinde daha fazla durup ve yorum yapmaya devam edersek hata da yapabiliriz." diye yazdı.

MERKEZ BANKASI YARIN TOPLANACAK

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yarın Başkan Şahap Kavcıoğlu liderliğinde toplanacak. Toplantıda faiz indirimi politikasına devam edilip edilmeyeceği ve doların yükselişini engellemek adına ne tür adımların atılması gerekeceği masaya yatırılacak. Toplantının ardından da aynı gün içerisinde alınan kararlar kamuoyuyla paylaşılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@