Doları Olanlar ya da Alacaklar Dikkat! Yıl Sonu Dolar Tahminleri Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu dolar tahminleri yeni anket döneminde değişti. Dolar yatırımı yapacaklar dikkat!

Finans 06.08.2021 - 11:40 06.08.2021 - 11:40

Döviz kurunda meydana gelen hareketlilik, bir çıkış bir inişin yaşanması yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Bu süreçte pandeminin ortaya çıkardığı endişeli ortam, küresel ekonomide yaşanan bazı çalkantılar ve ülkelerin almış oldukları bazı ekonomik önlemlerin baskısı altında ilerlemeye devam eden dolar fiyatları hakkında daha önce bazı tahminler gerçekleştirilmişti.

Daha önce yapılan tahminlerin bugün Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar sonrasında tamamen değiştiği belirlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası anket sonuçları yeni dönemde açıklandı. 12 aylık TÜFE beklentisinin ortaya çıkan anket sonuçlarının hemen ardından düşüşe geçtiği belirlendi. Geçtiğimiz anket döneminde TÜFE rakamları 12,62 olarak açıklanmıştı. Bu anket döneminde ise oranlar 12,48 olarak açıklandı.

24 aylık TÜFE beklentisi ise anket dönemi içerisinde bir öncekinde yüzde 10,43 olarak açıklanmıştı. Son yapılan anketler ise birlikte bu oran 10,52 olarak açıklandı.

DÖVİZİ OLANLAR DİKKAT! BEKLENTİLER DEĞİŞTİ!

10-1

Merkez Bankası tarafından açıklanan anketler sonrasında yıl sonu döviz fiyatları da değişiklik gösterdi. Doları olanlar ya da bu alanda yatırım yapmayı planlayanları yakından ilgilendiren açıklama sonrasında dolar fiyatlarının düşüşe geçtiği öğrenildi.

Bir önceki anket döneminde yıl sonu dolar tahmini 8.99 lira olarak açıklanmıştı. Bunun ardından yapılan yeni anket sonrasında bu tahmin 8.94 olarak açıklandı. 12 aylık dönem içerisinde döviz kuru beklentisinin 9.34 lira olarak açıklandığı belirlenmişti. Yeni anket döneminde ise 12 aylık döviz kuru beklentisi 9.37 lira olarak açıklandı.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@