Dolardan sonra altın fiyatları da uçtu! İşte gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet fiyatları...

Doların ardından altın fiyatları da hızla artmaya başladı. Peki çeyrek, gram, yarım altın, cumhuriyet altını fiyatları ne kadar? İşte anlık altın, dolar ve euro kuru...

Finans 08.10.2021 - 16:25 08.10.2021 - 16:27 Ali Parim

Doların 8,97 TL'yi geçerek tüm zamanların rekorunu kırmasının ardından haftanın son gününde altın fiyatları da hızla artmaya başladı.

Sabah saatlerinde 815 TL'ye satılan çeyrek altın, akşam saatlerinde 822 TL'ye çıktı. Öte yandan yarım altın 1.645 TL olurken, gram altın 508, cumhuriyet altını ise 3.284 TL'den satılmaya başladı.

Ekonomi çevreleri altındaki bu yükselişi, beklenenden zayıf gelen ABD istihdam verisi sonrasında Fed'in varlık alımı azaltımını erteleyebileceğine dair beklentilere bağladı.

Öte ynadan bugün 8,9728 TL'ye kadar çıkan dolar, ilerleyen saatlerde gerileyerek 8,89 sevilerinde işlem görmeye başladı. Euro ise piyasaların kapanmasına yakın 10,29'dan el değiştiriyor. 

Dolar neden yükseldi?

Kimi uzmanlar, doların TL karşısında değer kazanmasının nedenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na yönelik güveninin azaldığını iddia eden Reuters haberiyle açıkladı. 

Ancak İletişim Başkanı Fahrettin Altun söz konusu habere ilişkin bir açıklama yaparak, iddianın gerçeği yansıtmadığını vurguladı. 

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yalan haberi sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip" ifadelerini kullanan Başkan Altun, ardından büyük medya kuruluşlarının bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabilmesinin 'endişe verici bir durum' olduğunu dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@