Dolardan kritik toplantı öncesi yeni rekor: 11 TL sınırına dayandı!

Merkez Bankası'nın kasım ayı faiz kararını açıklamasına saatler kala dolar yeni bir rekor kırdı. Sabaha karşı 04.20 sıralarında dolar, 10.94 TL seviyesine kadar çıktı.

Finans 18.11.2021 - 08:48 18.11.2021 - 08:49 Ali Parim

Son günlerde TL karşısında hızla değer kazanmaya başlayan dolar, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) kasım ayı faiz kararını belirleyeceği toplantı öncesinde de yeni bir rekor kırarak, 10.94 seviyesine çıktı. Ekonomi çevreleri, doların yükselişini Merkez Bankası'nın kasım ayında da faiz indirimine gideceği beklentisiyle açıkladı. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası, eylül ve ekim aylarında toplam 300 baz puanlık faiz indirimine gitmişti. Doların yükselişi nedeniyle kimi ekonomistler, bu ay faiz indirime politikasının pas geçileceği ön görüsünü paylaşsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında, "Faizi savunanla beraber olmam, olamam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim." demişti.

Erdoğan'ın bu sözleri Merkez Bankası'nın bugün gerçekleştireceği toplantıda da faiz indirimine gideceği beklentilerini yükseltmişti.

KRİTİK TOPLANTI BUGÜN

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün Başkan Şahap Kavcıoğlu liderliğinde bir araya gelecek. Toplantıda Kurul'un kasım ayı faiz politikası belirlenecek. Faiz kararı ardından bugün saat 14.00'da kamuoyuna bildirilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@