Merkez Bankası'ndaki görevden almaların ardından flaş iddia: Gerekçe kararlara muhalefet mi?

Merkez Bankası'nda görevden alınan Dr. Uğur Namık Küçük ve Prof. Dr. Abdullah Yavaş ile ilgili Reuters ajansı dikkat çeken bir haber yayımladı.

Finans 14.10.2021 - 12:15 14.10.2021 - 12:20

Dolar her geçen gün rekor üzerine rekor kırarken, önceki gece kritik bir kararla Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun görüşmesinin ardından yaşanan bu görevden almalar, "dolardaki hızlı yükselişin faturasının bu üç önemli isme kesildiği" şeklide yorumlanırken, Reuters ajansında da dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Reuters ajansı,  isimsiz bir kaynaktan aldığı bilgileri paylaşarak, hem Yavaş hem de Küçük'ün son zamanlarda PPK tarafından alınan bazı kararlara karşı çıktığı, Küçük'ün de önceki yıllarda TL'yi güçlendirmek için rezerv satışlarına karşı olduğu iddiasını okurlarla paylaştı.

Reuters'a konuşan isimsiz kaynak, Uğur Namık Küçük'ün PPK toplantısında sarf ettiği, Merkez Bankası'nda hala hatırlanan bir cümlesi olduğunu ve Küçük'ün toplantıda "Liranın istikrarı, itibarı ve bunların getirdiği fiyat istikrarı, verimliliğe dayalı ekonomik büyüme ve kalkınmanın ön koşuludur. Başka yollarla sağlanan büyüme kalıcı olmayacak" dediğini aktardı.

Yine aynı kaynak, Küçük'ün "Faizi bugün olması gerekenden daha düşük tutarsanız, yarın faizi yükseltmeniz gereken seviye, bugün olması gereken seviyeden daha yüksek olacaktır" şeklinde bir cümle sarfettiğini de paylaştı.

Öte yandan görevden alınan PPK Üyesi Abdullah Yavaş ile Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen ile ilgili de son günlerde bir takım haberler kamuyouna yansımıştı. ABD'de yaşayan Yavaş'ın PPK toplantılarına uçakla gidip geldiği, Semih Tümen'in ismi ise Merkez Bankası Başkanlığına geçtiği yönünde bilgiler bazı haber platformlarında yer almıştı.