Dolar ve altın alıp satacaklar dikkat! İslam Memiş 18 Kasım'a işaret etti!

Dolar ve altından her gün rekor haberleri gelirken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Memiş 18 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşecek Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz kararına işaret etti.

Finans 14.11.2021 - 17:48 14.11.2021 - 17:49 Ali Parim

Özellikle son günlerde doların 10 TL'nin üzerinde işlem görmeye başlamasıyla altın da rekor fiyatlarla satılmaya başladı. Gram altın 599 TL civarında alınıp satılırken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de altının geleceğine ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme yaptı. 

Altının dolar kuru ile paralellik gösterdiğine işaret eden İslam Memiş, "Altının gram fiyatı, dolar ve Ons altın tarafından büyük destek gördü. Aynı hafta yükseliş gerçekleştirdi. Dolar/TL kurunda teknik olarak geri çekilme bekliyorum. Beraberinde Ons altın ve gram altın fiyatlarında da bir geri çekilme yaşanmasını muhtemel bir sonuç olarak bekliyorum." ifadelerini kullandı.

İslam Memiş ayrıca bu hafta gerçekleştirilecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan (PPK) çıkacak faiz kararına dikkat çekerek, "Merkez Bankası'nın Kasım ayı PPK kararının dolar kuru ve gram altında etkili olacaktır. Faiz indirimlerine devam etmesi durumunda dolar çift hanelere çıkacağından gram altın ve gram gümüş fiyatlarında yeni rekorlar görebiliriz. Yıl sonunda gram altında 600 TL, gram gümüşte 10 TL seviyesinin gerçekleşeceği öngörüm devam ediyor." diye konuştu. 

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Şahap Kavcıoğlu lideriliğinde 18 Kasım 2021 tarihinde toplanacak. Geçtiğimiz iki ayda toplam 300 baz puan indirime giderek faizleri yüzde 17'ye kadar çeken Kurul, bu haftaki toplantıda da yeni faiz kararı alacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@