Dolar rekora doymuyor: Gece saatlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü!

Dün gün içerisinde 8,97 TL seviyelerine çıkan dolar, gece 8,99 TL'yi görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Peki dolar şimdi ne kadar? Detaylar haberimizde...

Finans 09.10.2021 - 08:59 09.10.2021 - 09:01 Ali Parim

Eylül ayının son haftasına girilirken 8,30 TL seviyelerinde işlem gören dolar, 23 Eylül'de Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun (PPK) sürpriz bir kararla indirime giderek faizleri yüzde 18'e çekmesinin ardından hızla yükselmeye başlamıştı. 8,87 TL seviyelerine kadar çıkan dolar, dün de 8,97'nin üzerinde işlem görerek rekor kırmıştı. 

Ancak dün gece saatlerinde dolardan yeni bir rekor haberi geldi ve 8,99 TL'ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bugün (9 Ekim 2021 Cumartesi) sabaha saatleri itibarıyla 8,96 TL seviyelerinde el değiştiren doların, hızlı artışının nedeni ise iki gerekçeyle açıklandı.

İlk gerekçe; zayıf gelen ABD istihdam verisi sonrasında Fed'in varlık alımı azaltımını erteleyebileceğine dair beklentiler...

İkinci gerekçe ise geçtiğimiz günlerde Reuters ajansında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na yönelik güveninin azaldığına ilişkin haber...

Ancak Reuters'ın haberinin ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan sert bir açıklama gelmiş ve haberin 'yalan' olduğu bildirilmişti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yalan haberi sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip" ifadelerini kullanan Başkan Altun, ardından büyük medya kuruluşlarının bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabilmesinin 'endişe verici bir durum' olduğunu söylemişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@