Dolar rekor kırdı, gözler Merkez Bankası'na çevrildi! İşte ekonomi çevrelerinin faiz tahminleri

Dolar son günlerde yeniden yükselişe geçerken, Merkez Bankası'nın kasım ayı faiz kararı daha fazla merak edilmeye başlandı. Peki Merkez Bankası faiz indirimine devam eder mi? İşte ekonomi çevrelerinin son faiz tahminleri...

Finans 16.11.2021 - 10:52 16.11.2021 - 10:52 Ali Parim

Dolar, geçtiğimiz hafta ABD'deki tüketici enflasyonunun beklenenin üzerinde gelmesiyle TL karşısında yeniden yükselmeye başladı. Dolar yeni günde 10,14 TL seviylelerini görürken, bu hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz kararının ne olacağı da daha fazla merak edilmeye başlandı. Eylül ayında 100, ekim ayına ise 200 baz puan faiz indirimine giden Merkez Bankası'nın, kasım ayı faiz kararına ilişkin ekonomi çevrelerinin tahminleri de açıklandı. Peki Merkez Bankası, kasım ayı faiz kararını ne zaman açıklayacak? Ekonomi çevrelerinin son faiz tahminleri ne? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 18 Kasım 2021 Perşembe günü Şahap Kavcıoğlu liderliğinde toplanacak. Toplantının ardından da aynı gün Kurul'un faiz kararı açıklanacak.

FAİZ İNDİRİMİ POLİTİKASI DEVAM EDER Mİ?

Reuters anketine katılan 14 kurumun tahminleri haftalık repo faizinin sabit bırakılması ile 150 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan yüzde 15 olarak şekillenmiş durumda.

Ankete göre Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun (PPK) enflasyondaki yükselişe ve TL'deki sert değer kaybına rağmen gevşeme döngüsüne önümüzdeki haftaki toplantısında da devam etmesi ve politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemesi bekleniyor.

Reuters, "Son yıllarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faizlerin düşürülmesini istemesi ve Merkez Bankası yönetiminde sık sık değişikliğe gitmesiyle hızla değer kaybeden Türk Lirası'nın dolar karşısındaki bu seneki değer kaybı yüzde 25'i aşmış durumda" yorumunu da yer verdi.

AA FİNANS ANKETİ

AA Finans'ın 18 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 1 ekonomist 25 baz puan, 5 ekonomist 50 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan ve 2 ekonomist de 150 baz puan politika faizinin düşürüleceğini tahmin ediyor.

BİR BAŞKA "100 BAZ PUAN İNDİRİM " TAHMİNİ

Alman bankacılık devi Duestche Bank'ın tahminine göre ise; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu toplantıda 100 baz puan daha indirim yapacak. 16 Aralık'ta da yine 100 baz puanlık bir faiz indirimi uygulayacak. Böylece faizleri yüzde 14'e kadar çekecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@