Dolar rekor kırarken Merkez Bankası faizleri yeniden düşürecek mi? Gözler bu tarihe çevrildi!

Merkez Bankası'nın eylül ayındaki faiz indirimi kararının ardından dolar her geçen gün yükselirken, gözler ekim ayı toplantısına çevrildi. Peki Merkez Bankası faizleri yeniden düşürecek mi?

Finans 15.10.2021 - 12:00 15.10.2021 - 12:03 Ali Parim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) eylül ayında faizleri 100 baz puan indirerek yüzde 18'e çekilmesi, piyasaları haretlendirmiş, dolar ve euro hızla yükselmeye başlamıştı. Dolar her geçen gün rekor üzerine rekor kırarken, ekonomiyi yakından takip edenler Merkez Bankası'nın ekim ayı kararına kilitlendi. 21 Ekim 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıdan nasıl bir karar çıkacağına dair de tahminler gelmeye başladı.

Özellikle geçtiğimiz günlerde 'kararlara muhalefet ettikleri' iddiasıyla Merkez Bankası'nda 3 kritik ismin görevden alınması, iktidarın faiz indirme politikasının devam edeceği şeklinde yorumlandı. 

Bank of America (BofA) da Merkez Bankası'nda yaşanan bu görevden almalar sonucunda faiz beklentisini güncelledi. Daha önce Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar 150 baz puan faiz indirimi yapacağı tahmininde bulunan banka, bu tahminini revize ederek 200 baz puana çıkardı. BofA ayırca önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek toplantıda Merkez Bankası'nın 50 baz puan düşürerek faizleri yüzde 17,5'e çekeceği tahminini de ortaya attı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Reuters ajansı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 'soğuduğu' yönünde bir haber yapmıştı. Söz konusu haberi her ne kadar İletişim Başkanı Fahrettin Altun yalanlasa da bu haberin doların yükselmesine etki ettiği şeklinde yorumlar yapılmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde Başkan Kavcıoğlu'nu Beştepe'de kabul etmiş ve ilerleyen saatlerde TCMB Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alınmıştı.
Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğunu, BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak devralırken  Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@