Dolar niye yükseldi? Tekrar düşer mi? Milyonların merak ettiği soruyu İslam Memiş yanıtladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar kurunun neden yükseldiğini ve tekrar düşüp düşmeyeceğini değerlendirdi. İşte Memiş'e göre doların son zamanlardaki yükseliş nedeni...

Finans 25.11.2021 - 16:11 25.11.2021 - 16:11 Ali Parim

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son aylarda dolar kurunun neden yükseldiğine ve doların tekar düşüp düşmeyeceğine ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme yaptı. Memiş, dolar kurunun 10 TL seviyesine kadar çıkmasının nedenini, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde aceleci davranmasına ve siyasi taraftan gelen yanlış açıklamalara bağladı. 

Memiş, 10 ila 13,74 lira arasındaki kur hareketliliğini ise siyasi bir operasyonla açıkladı. "Ciddi anlamda bir köpük ve siyasi operasyon var." diyen Memiş ardından, "Türkiye'nin siyasi istikrarını hedef alan, Türkiye'yi erken seçime götürmek isteyen, insanları sokaklara dökmek isteyen bir sistemin yapmış olduğu balon." ifadelerini kullandı. 

DOLAR KURU DÜŞER Mİ?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Dolar kuru düşer mi?" sorusunu da yanıtladı. Dolar kuru 9,65 seviyesine kadar gerilemedikçe "Dolar düştü" demeyeceğini ifade eden Memiş, "Tabi ki 13, 14, 15 seviyeleri var. Ucu açık. Teknik olarak okunabilecek yukarıda bir seviye yok. Yani '13, 14, 15 lira olacak. Oradan geri gelecek' gibi bir cümle benden duyamazsınız. Dolar kurunun nereye kadar gidebileceğini önümüzdeki süreçler bize gösterecek." değerlendirmesini yaptı.

Memiş, dolar kurunun geleceğinin Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve siyasi taraftaki açıklamalar ile yurt dışı operasyonlarının süresinin belirleyeceğini aktardı. Memiş, ayrıca "SWAP işlemleri ile ilgili bir açıklama gelecek mi, faiz indirimine ara verilebilecek mi gibi süreçler bize neyin ne olduğunu gösterecek." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@