Dolar neden yükseldi? Yükseliş devam edecek mi? Uzmanlar bu tarihe işaret etti!

Son zamanlarda 9,73 TL seviyelerinde işlem gören doların, son iki günde hızla artarak rekor kırması kafaları karıştırdı. Peki dolar iki gündür neden yükseliyor? Yükseliş devam eder mi? İşte dolara dair merak edilenler...

Finans 11.11.2021 - 16:23 11.11.2021 - 16:23 Ali Parim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) eylül ve ekim aylarındaki faiz indirimi kararlarının ardından dolar hızla yükselmişti. Son dönemlerde ise biraz gerileme yaşamış ve 9,73 TL seviyelerinde sabitlenmişti. Ancak dolar dünden itibaren yeniden hızla yükselmeye başladı. Dün 9,87 TL'nin üzerine çıkan dolar, bugün de 9,97 TL seviyelerini görerek yeni bir rekor kırdı. Bunun üzerine dolar borcu olan ya da parasını dolar üzerinden değerlendirmek isteyen vatandaşlar, doların neden arttığını ve yükselişin devam edip etmeyeceğini araştırmaya başladı.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Doların dünden beri yükselişinin nedeni aslında ABD ile ilgili... ABD'nin  ekim ayı tüketici enflasyonu dün beklentilerin çok üzerinde geldi. Bunun üzerine piyasalar, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını öne çekebileceği endişesine kapıldı. Böylece doların güçlü paralar karşısındaki değerini izleyen Dolar Endeksi yükselişe geçti ve uzun zaman sonra ilk kez 95 seviyesinini üzerine çıktı. Dolar sadece TL karşısında değil tüm dünyada değer kazandı.

DOLARIN YÜKSELİŞİ DEVAM EDER Mİ?

Ekonomi çevreleri, doların TL karşısındaki yükselişinin devam edip etmeyeceğinin Merkez Bankası'nın 18 Kasım'da gerçekleştireceği toplantıdan çıkacak faiz kararına bağlı olduğu ön görüyor. Son 2 ayda 300 baz puan faiz indirimine giden Merkez Bankası'nın bu ayda faiz indirimine devam edeceği tahmin ediliyor. Eğer faiz indirimi devam ederse bu doların önümüzdeki süreçte çift haneli rakamları görebileceği anlamına da geliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@