Dolar için kritik haftaya giriliyor! Yeni zirveler görülebilir!

Dolar haftanın son gününde TL karşısında çift haneye çıkarak rekor kırarken, ekonomi çevreleri Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısından çıkacak faiz kararını bekliyor.

Finans 14.11.2021 - 12:04 14.11.2021 - 12:07 Ali Parim

Haftanın son gününde 10 TL'nin üzerine çıkarak yeni bir rekora imza atan dolar için kritik haftaya giriliyor. Piyasaların kapalı olduğu pazar gününde dolar yine 10 TL civarında işlem görüyor. Piyasaların açılması ve özellikle 18 Kasım 2021 Perşembe günü Merkez Bankası'nın yeni faiz kararını açıklamasıyla birlikte kurun yeniden hareketleneceği ön görülüyor.

Hatırlanacağı üzere Şahap Kavcıoğlu yönetimindeki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 16 ay sonra eylül ayında ilk kez indirime giderek faizleri yüzde 19'dan yüzde 18'e çekmişti. Kararın ardından dolar hızla yükselmeye başlasa da Kurul, bu politikasına ekim ayında da devam etmiş ve 200 baz puan daha indirime giderek faizleri yüzde 16'ya kadar düşürmüştü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz konusundaki tutumu ve Merkez Bankası'nın son iki aydaki politikası göz önünde bulundurulduğunda, faizlerin 18 Kasım'daki toplantıda da düşürüleceği beklentisi hakim. Ekonomi çevreleri, Merkez Bankası'nın en az 50 baz puan daha indirime gideceğini tahmin ediyor. Hatta Alman bankacılık devi Duestche Bank, Merkez Bankası'nın kasım ayında 100, aralık ayında 100 olmak üzere toplam 200 baz puan daha indirim yapacağını bekliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@