Doğalgaz, elektrik, su... Şimdi de simide zam geldi! Simit kaç TL oldu?

Son günlerde enerji sıkıntı ve döviz kurundaki artışların neden olduğu zamlara bir yenisi daha eklendi. Ankara'da en son temmuz ayında zamlanarak 2,5 TL'ye satılan simidin 3 TL olması için karar alındı.

Gündem 03.11.2021 - 16:28 03.11.2021 - 16:28 Mustafa Çokyaşar

Fiyat artışları bir türlü önlenemiyor. Doğalgaz'a %48 zam yapılmasının ardından şimdi de sıra gıdaya geldi. Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Yönetimi maliyet artışı gerekçesi ile 2,5 TL'den satılan simidin fiyatını 3 TL'ye çıkarma kararı aldı. Yönetim kararına 400 liraya aldıkları odunun 1200 liraya; 85 liraya aldıkları bir çuval unun 240 liraya çıktığını ve susamın fiyatının da dolar arttıkça gerekçe gösterildi.

Simitçi esnafı zam yapılmasında mutabık kaldı. Simitçi esnafı gramajda herhangi bir oynama yapmadan simidi 3 TL'den satacak.  Oda Başkanı Savaş Delibaş, 1Eğer ki mantık şu ise, Biz ekmeğe zam yapmayalım da gramını düşürelim" gibiyse kimse kusura bakmasın. Ankara Simitçi Esnafı hırsız değildir. Buna da göz yummayacaktır. gramajından, susamından çalmayacaktır. Üretim hakkı ne ise aynen üretimine devam edecektir"  diyerek gizli zammın asla olmayacağının altını çizdi.

Simitçilerin oybirliği ile Ankara'da 2,5 liraya satılan simidi 3 liraya satma kararı alması henüz geçerli değil. Eğer, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği kararı onaylarsa zam kesinleşmiş olacak ve yeni fiyat etiketi tezgalardaki yerini alacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@