Dışişleri Bakanlığı KPSS şartsız personel alıyor! Üniversite mezunu olmaya gerek yok!

Dışişleri Bakanlığı 1 sekreter alımı yapacağını açıkladı. Adaylarda KPSS şartı aranmıyor. Ayrıca lisans ve ön lisans mezunu olmaya da gerek yok!

İlan 07.10.2021 - 12:33 07.10.2021 - 12:33 Ali Parim

Dışişleri Bakanlığı Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliğinde çalıştırılmak üzere 1 sözleşmeli personel alımı yapacağını açıkladı. Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre; sekreter adaylarının lisans veya ön lisans mezunu olmaları gerekmiyor. Lise mezunu adaylar da bu pozisyon için başvuru yapabiliyor.

KPSS şartı aranıyor mu? Yaş şartı var mı?

Aşkabat Büyükelçiliğinde çalıştırılacak sekreter pozisyonu için KPSS şartı bulunmuyor. Ancak başvuru yapacak adayların 46 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Erkek adayların ise askerlikle ilişiğinin bulunmaması isteniyor. 

Ancak ilana başvuracak adaylarda aranan en önemli şart iyi derecede Rusça ve çok iyi derecede Türkçe bilmek... İngilizce ve iletişim kurabilecek seviyede Türkmence bilen adaylar ayrıca rakiplerinin 1-0 önüne geçiyor. Yine sekreter adaylarını bilgisayar ve daktilo kullanabilmeleri de gerekiyor. 

Peki adaylar başvurularını zaman yapacak?

Başvurular en geç 22 Ekim 2021 Cuma günü akşam saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Adaylar başvurularını isterlerse Büyükelçilik Göroğlu, 59, Aşkabat / Türkmenistan adresine şahsen, isterlerse de posta yoluyla yapabilecek. Ancak posta yoluyla yapılan başvurularda gecikme yaşanırsa veya evraklar kaybolursa adayların başvuruları yanacak. 

Sınav yapılacak mı?

Evet. Adaylar için ilk olarak 5 Kasım 2021 Cuma günü 10:00-12:00 saatleri ile 13:00-15:00 saatleri arasında olmak üzere iki seans halinde T.C. Aşkabat Büyükelçiliği’nde bir yazılı yeterlilik sınavı yapılacak. 

Sınavda adaylardan Türkçe'den Rusça'ya ve Rusça'dan Türkçe'ye çeviri yapmaları, Türkçe kompozisyon yazmaları istenecek. Ayrıca 1 saatlik bir de matematik sınavı olacak. 

Yazılı sınavı geçen adaylar 10 gün sonra yani 15 Kasım 2021 Pazartesi günü saat 11:00'de Büyükelçilikte sözlü ve uygulamalı sınava tabi tutulacaklar. Sözlü sınavda, adayların genel kültürlerine coğrafya ve Osmanlı, Türk İnkılap Tarihi bilgilerine bakılacak. Uygulamalı sınav ise daktilo sınavı olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@