Putin'den İran’a : ''Petrol üretiminin dondurulması için taviz vermeli''

 Siyamend Kaçmaz / Rusya, 2 Eylül () - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol ihracatçıları arasında üretimin dondurulmasına ilişkin varılacak bir anlaşmanın doğru karar olacağını ve İran'ın anlaşma için taviz vermesi gerektiğini...

Haberler 02.09.2016, 17:33
Putin'den İran’a : ''Petrol üretiminin dondurulması için taviz vermeli''

 Siyamend Kaçmaz / Rusya, 2 Eylül () - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol ihracatçıları arasında üretimin dondurulmasına ilişkin varılacak bir anlaşmanın doğru karar olacağını ve İran'ın anlaşma için taviz vermesi gerektiğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan ve olmayan ülkelerin bu yılın başlarında üretim seviyelerini dondurmaya yönelik anlaşma çabaları, uluslararası yaptırımların kalkmasından bu yana pazar payını geri kazanmaya çalışan İran'ın yer almayı reddetmesi üzerine başarısızlıkla sonuçlanmıştı.


Bloomberg ile yaptığı röportajın metni Kremlin internet sitesinde yayınlanan Putin, İran'ın petrol üretimi konusunda "Ekonomik faydaları ve mantık açısından baktığımda bence bir uzlaşıya varmak doğru olur" dedi.

Piyasa aktörlerinin bu noktada küresel enerji kaynakları için fiyatları istikrara kavuşturmak adına gerekli kararları alacağını umduğunu söyleyen Putin, bu duruşunu Suudi Arabistan Veliaht Prens Vekili Muhammed bin Salman'a da ileteceğini belirtti. İkili Çin'de yapılacak G20 toplantısı sırasında bir araya gelebilir.

Öte yandan, OPEC üyesi ve üye olmayan ülkeler arasında Ağustos ayında resmi olmayan bir toplantı gerçekleşecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@