Pentagon Sözcüsüne 'YPG' sorusu

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, () - ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde yer alan Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu YPG gruplarının Fırat Nehri'nin doğusuna çekilme taahhüdünü yerine getirdiğini...

Haberler 01.09.2016, 00:13
Pentagon Sözcüsüne 'YPG' sorusu

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, () - ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde yer alan Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu YPG gruplarının Fırat Nehri'nin doğusuna çekilme taahhüdünü yerine getirdiğini söyledi.
Cook, ABD'nin Suriyeli muhalif gruplar içinde yer alan Kürt gruplara sağladıkları silah ve mühimmatın, PKK'nın eline geçtiğine ilişkin haberlerle ilgili soruyu yanıtlamakla zorlandı. Cook, "Bu haberleri görmedim. Böyle bir şey olduğuna ilişkin herhangi bir belirti yok. Bu gruplara mühimmat sağladığımızı biliyorsunuz. Bu mühimmatın nereye gittiğini çok dikkatlice izliyoruz. Bizle anlaşmaya varan taraflar buna uymazsa, bizden bir daha mühimmat alamazlar. Bunu başından beri açıkça söyledik" dedi.
Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye, PYD/YPG unsurlarının dönmediklerini söylüyor. Bu gerçekler sizin söylediklerinizle çelişiyor. Yorumunuz nedir?" sorusuna verdiği yanıtta "Sahada gördüğümüz Suriyeli muhalif güçleri çatısı altında toplayan SDG'nin Fırat'ın doğusuna çekilme taahhütlerini yerine getirdiğidir. Menbiç'te bazı direniş birimleri var, temizlik operasyonları var. Ortadan kaldırılması gereken el yapımı patlayıcılar var. O bölgenin yerlisi olan ve orada bulunan bazı SDG güçleri bu operasyonları yürütüyor. Ancak asıl SDG güçleri Fırat'ın doğusuna gitti ve sözlerini tuttu. YPG de bu güçler arasında" dedi.

Cook, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ele geçirilen ve YPG'nin denetiminde bulunan bölgelerde, YPG'nin PKK ile bağlantısını kanıtlayan belgeler bulunduğuna ilişkin haberlerle ilgili soruya da 'Bu haberleri görmedim' diye karşılık verdi. Cook, "Yeniden söyleyeyim. SDG'nin bize verdiği sözleri tuttuğuna inanıyoruz. Sahadaki yerel güçlere verdiğimiz desteği geçmişte de uzun uzun konuştuk. Bu karmaşık bir durum. Türkiye ile de doğrudan neler olup bittiğini konuştuk. Sahadaki yerel ortaklarımızla durumu konuştuk. Girişimleri ile ilgili kendi görüşlerimizi ve kaygılarımızı aktardık ve asıl hedefin IŞİD olduğunu söyledik. Tüm koalisyon ortakları ve üyelerinin odak noktasının bu olmasına çalışacağız" diye yanıt verdi.
ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki ortaklarına sağladığı silah ve cephane desteği hatırlatılan ve "Bunların YPG/PYD ya da PKK'nın eline geçmediğinden nasıl emin olabiliyorsunuz?" sorusu karşısında zorlandığı görülen Cook, '"Böyle bir şey olduğuna ilişkin herhangi bir belirti yok. Bu gruplara mühimmat sağladığımızı biliyorsunuz. Bu mühimmatın nereye gittiğini çok dikkatlice izliyoruz. Bizle mutakabata varan taraflar buna uymazsa, bizden bir daha mühimmat alamazlar. Bunu başından beri açıkça söyledik" dedi.
Cook, ABD özel kuvvetlerinin çatışmaların önlenmesi amacıyla PYD ile Türk güçleri arasına gönderildiği iddiaları ile ilgili soruya da, "Özel kuvvetlerimizin yerlerini söyleyemem" karşılığını verdi. Cook, son 24 saatte Suriye'nin kuzeyinde çatışma çıkmadığını, bu durumu olumlu karşıladıklarını ve memnunluk duyduklarını belirtti.
Türkiye ile ABD askeri ilişkileri ile ilgili soruyu, Türkiye'nin endişelerini çok iyi bildiklerini ve bu endişeler konusunda Türkiye ile yakından çalıştıklarını dile getiren Cook, Suriye'deki ortaklarıyla da çalışmayı sürdürdükleri, odak noktasının IŞİD ile mücadele olması gerektiği görüşünü yineledi, "Türkiye koalisyon ortağı ve güçlü bir NATO müttefiki. Uzun yıllardır işbirliğimiz sürüyor, iyi bir tarihi geçmişimiz var. Bu bağların geçmişte olduğu gibi güçlü sürmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bazı konularla ilgili güçlükler bulunuyor ve bunu anlıyoruz. Bu kaygıları gidermek için Türkiye ile çalışıyoruz" diye yantladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@