Münih'te alışveriş merkezinde 9 kişiyi öldürdü intihar etti

ALMANYA'nın Münih kentinde 18 yaşındaki İran kökenli bir Alman'ın 'Olympia' adlı alışveriş merkezine yönelik düzenlediği tabancalı saldırıda 9 kişi öldü, 3'ü ağır 16 kişi yaralandı. Münih Emniyet Müdürü Hubertus...

Haberler 23.07.2016, 13:38
Münih'te alışveriş merkezinde 9 kişiyi öldürdü intihar etti
ALMANYA'nın Münih kentinde 18 yaşındaki İran kökenli bir Alman'ın 'Olympia' adlı alışveriş merkezine yönelik düzenlediği tabancalı saldırıda 9 kişi öldü, 3'ü ağır 16 kişi yaralandı.
Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrae, ilk bulgulara göre saldırıyı 18 yaşındaki saldırgan tek başına gerçekleştirdi. Olaydan sonra intihar ettiği bildirilen saldırganın cesedi alışveriş merkezinin bir kilometre ilerisinde bulundu. Saldırıda kullanılan tabanca da cesedin yanında bulundu. Çevresinde sakin biri olarak tanınan İran kökenli saldırganın böyle bir eylemi neden gerçekleştirdiği henüz açıklığa kavuşmadı. Polis ailesiyle birlikte yaşayan saldırganın evinde arama yaptı. Failin babası ise polis merkezine götürüldü.
BAYRAKLAR YARIYA İNECEK
Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, saldırı üzerine ülkede bayrakların yarıya indirileceğini açıkladı. Ayrıca durum değerlendirmesi yapmak üzere Federal Güvenlik Kabinesi Berlin'de bir toplanacak. ABD Başkanı Barack Obama Almanya'ya her türlü yardıma hazır olduklarını açıkladı. Saldırıyı kınayan Fransa Devlet Başkanı François Hollande de destek mesajları verdi.
Kanlı saldırı ardından olayın bir terör saldırısı olup olmadığı veya arkasında hangi terör örgütünün olabileceği sorusu akıllara takıldı. ABD istihbarat birimlerine göre, İranlı genç Şii kökenli olduğu için saldırının arkasında IŞİD ya da El Kaide gibi Sünni örgütlerin olamaz.
NELER OLDU?
Münih'te 22 Temmuz günü saat 17.52'de kentin en büyük alışveriş merkezi Olympia'da silah sesleri duyuldu. Kısa süre sonra, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgisi geldi. İlk gelen bilgilerde saldırganların üç kişi olduğu ve olay yerinden kaçtıkları ileri sürüldü. Bunun üzerine 2 bin 300 polis tüm kentte operasyon başlattı. Halka kamuya açık alanları terk etmeleri ve evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı. Faillerin nerede olduğunun bilinmediği ve bu yüzden durumun hala öngörülemez olduğu belirtildi. Kentteki hastaneler alarm durumuna geçti. Tüm doktor ve hemşireler kliniklere çağırıldı. Münih tren garı boşatıldı ve toplu taşıma hizmetleri durduruldu. Sabaha kadar süren hareketliliğin ardından polis, saldırganın 18 yaşındaki İranlı kökenli bir genç olduğunu ve cesedinin bulunduğunu açıkladı.
1 HAFTADA 2'NCİ OLAY
Almanya'da Würzburg kentinde 18 Temmuz Pazartesi günü de yine akşam saatlerinde IŞİD üyesi 17 yaşında bir saldırgan trende 4 kişiyi baltayla ağır yaralamıştı. Saldırgan daha sonra polis tarafından vurulmuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@