İsveç’te insan kaçakçılığında büyük artış

İsveç Suç Önlem Kurulu istatistiklerine göre İsveç’e yönelik insan kaçakçılığı olaylarında son bir yılı içinde büyük...

Haberler 18.08.2016, 10:31 18.08.2016, 12:57
İsveç’te insan kaçakçılığında büyük artış
DIŞ HABER – İsveç’te insan kaçakçılığında büyük artış Ersin Arslan / Stockholm, 18 Ağustos () – İsveç Suç Önlem Kurulu istatistiklerine göre İsveç’e yönelik insan kaçakçılığı olaylarında son bir yılı içinde büyük artış yaşandı. Kurulun verilerine göre son bir yıl içinde insan kaçakçılığından yakalananların sayıyı 363 kişiyi buldu.

Bu yılın ilk altı ayında yakalananların sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla beş kat artış gösterdi. Polis istihbarat bilgilerine göre İsveç pasaportu kullanarak insan kaçakçılığı yapan şebekelerin yanı sıra başka yolları da kullanan bir çok örgütlü şebekenin varlığı biliniyor. Polis yetkilileri insan kaçakçılığından yakalananlardaki artışın sadece sıkılaştırılan sınır kontrollerinin sonucu olmadığını, ülkeye giren sığınmacıların da insan kaçakçılığı şebekelerinin içine çekildiğini belirtti. İsveç polis teşkilatı Ulusal Operasyon Bölümü Başkanı Nicklas Lundh, bu insanların belki de aynı şebekeler tarafından ülkeye sokulduğunu ve kaçakçılara olan borcunun bir bölümünü ödemek üzere insan kaçakçılığı faaliyetlerinin içine çekildiğini belirtti.

Avrupa polis teşkilatı Europol’e göre, 2015 yılı içinde insan kaçakçılarının cirosu 5 milyar Euro’ nun üzerine ulaştı ve sıklaştırılan sınır kontrolleri nedeniyle insan kaçırma fiyatı son yıl içinde üç kat arttı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@