İngilizler'den İsveç vatandaşlığı başvurularında büyük artış

İNGİLTERE’de Avrupa Birliği üyeliğinden çıkma kararı alınmasından sonra İsveç vatandaşlığına geçmek için başvuran Britanya vatandaşlarının sayısında büyük artış kaydedildi. İsveç Göçmen Dairesi, Brexit Haftası'ndan...

Haberler 23.07.2016, 10:24
İngilizler'den İsveç vatandaşlığı başvurularında büyük artış
İNGİLTERE’de Avrupa Birliği üyeliğinden çıkma kararı alınmasından sonra İsveç vatandaşlığına geçmek için başvuran Britanya vatandaşlarının sayısında büyük artış kaydedildi.
İsveç Göçmen Dairesi, Brexit Haftası'ndan bu yana İsveç vatandaşlığına geçmek için başvuranların sayısının 400’ü geçtiğini açıkladı. İsveç vatandaşlığı başvurularında bir haftalık rekor 1-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan 150 vatandaşlık başvurusu ile gerçekleşti. Normal  koşullarda İsveç vatandaşlığı başvurusu yapan Britanyalı sayısının haftada ortalama 20 dolayında olduğu açıklandı.
İstatistik Bürosu’nun rakkamlarına göre, İsveç’te 25 bin Britanya vatandaşı yaşıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşayan Britanyalı sayısının ise 1 milyon olduğu belirtildi. Bu sayının çoğunluğunu ise İspanya’da yaşayan Britanyalı emekliler oluşturuyor.
Britanya vatandaşları arasında, AB üyesi ülke vatandaşlığına başvuru dalgasının diğer AB ülkelerinde de yaşandığı belirtildi.
Brexit sonrası AB ülkelerinde, Britanyalılar'ın vatandaşlık başvurularının artmasının nedeni olarak emeklilerin oturdukları AB ülkelerinin sağlık sigorta sisteminden çıkarılma endişeleri ile serbest dolaşım haklarının kısıtlanacağından endişelenen Britanyalılar'ın fazlalığı gösteriliyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@