İlk ve tek kadın camisinde Kadın imam tarafından Cuma Hutbesi

Danimarka’da açılan İskandinavya’nın ilk ve tek ‘kadın camisi’nde ilk Cuma hutbesi okundu. Cuma hutbesine katılan 60 kadından yarısını Müslüman olmayan kadınlar oluşturdu.

Haberler 27.08.2016, 10:46 27.08.2016, 14:45
İlk ve tek kadın camisinde Kadın imam tarafından Cuma Hutbesi
Ersin Arslan (DHA) – Danimarka’da açılan İskandinavya’nın ilk ve tek ‘kadın camisi’nde ilk Cuma hutbesi okundu.

Cuma hutbesine katılan 60 kadından yarısını Müslüman olmayan kadınlar oluşturdu. Danimarka’nın Kopenhag kentinde bu sene başlarında açılan cami sadece kadınlara açık ve kadın imam tarafından yönetiliyor. Mariam Camisi Vakfı kurucusu ve sosyolog Sherin Khankan ilk Cuma hutbesi ile ilgili olarak ‘‘İlk defa Müslümanlar ve Müslüman olmayanların yan yana dua etmesine tanık oldum. Bu çok özel bir duygu’’ diye konuştu.

Sherin Khankan önlerindeki hedefin Danimarka yasaları karşısında ‘cemaat’ olarak kabul edilmek olduğunu, hutbeden sonra 30 kadının cemaata üye olduğunu, bu konuda sosyal medyada kampanyaya başlayacaklarını söyledi. Danimarka yasalarına göre cemaat olarak kabul edilebilmek için en az topluluğun 150 üyesi olması gerekiyor. Cuma hurbesini okuyan kadın imam Saliha Marie Fetteh, hutbe öncesinde Danimarka Radyosu’na verdiği demeçte son günlerde Avrupa’da kamuoyunun gündemini de oluşturan burka yasağı tartışmalarına da hutbesinde kısaca değineceğini belirterek burka yasağının entegrasyona bir katkısının olacağına inanmadığını söyledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@